Patlayıcıyı Bulunca, Oturup Bekliyor

Dünya Hali
İzmir Emniyet Müdürlüğünde görev yapan iki bomba arama köpeği, terör olaylarında ve şüpheli paketlerde patlayıcı olup olmadığının anlaşılmasında polisin en büyük yardımcısı oluyor. İzmir Emniyet Müdür...
EMOJİLE

İzmir Emniyet Müdürlüğünde görev yapan iki bomba arama köpeği, terör olaylarında ve şüpheli paketlerde patlayıcı olup olmadığının anlaşılmasında polisin en büyük yardımcısı oluyor.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi Köpek Eğitim Merkezinde iki bomba arama köpeği bulunuyor. Labrador cinsi, dişi ve yedi yaşındaki ”Üzüm” dört yıldır, Alman Seable cinsi, erkek ve dört yaşındaki ”Tommy” ise üç yıldır İzmir Emniyet Müdürlüğünde bomba arama köpeği olarak görev yapıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezinde verilen eğitimle bomba arama uzmanı olarak yetişen köpeklerde, narkotik köpeğinde aranan özelliklerin aynısının bulunmasının istendiği, ancak aradaki tek farkın bombayı bulduğunda dokunmamasını sağlamak olduğu kaydedildi.

PATLAYICIYI BULUNCA OTURUP BEKLİYORLAR

İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli bomba arama köpekleri ”Üzüm” ile ”Tommy”nin bakıcısı polis memuru Derya Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun bir eğitimden geçtikten sonra emniyet müdürlüklerinde göreve başlayan bomba arama köpeklerinin oldukça hassas burunlara sahip olduğunu ifade etti.

Bomba arama köpeklerinin bakıcısının sözünden dışarı çıkmadığını belirten Uzun, şunları söyledi:

”Bomba arama köpekleri, bir yerde saklı olan patlayıcıyı bulduğu anda yanına oturur. Çünkü, bombaya zarar vermemesi gerekir. Yatması istenseydi, köpek yatarken bombaya dokunabilir ve mekanizmayı harekete geçirebilirdi. Bu nedenle patlayıcının yakınına oturup bakıcısını bekler. Oturup beklerken hem hareket etmez hem de havlayıp gürültü çıkarmaz. Bomba arama köpekleri, insanlardan çok daha hassas olan burunları sayesinde yakınına geldiğinde her türlü patlayıcı maddeyi fark eder.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme