Parçalanan Buda Heykeli Birleştirilecek

Dünya Hali
Alman bilim insanları, 2001’de Taliban tarafından top ateşiyle paramparça ettikleri Afganistan’ın Bamiyan Eyaleti’ndeki Buda heykellerinden küçük olanı yeniden inşa edebileceklerini ...
EMOJİLE

Alman bilim insanları, 2001’de Taliban tarafından top ateşiyle paramparça ettikleri Afganistan’ın Bamiyan Eyaleti’ndeki Buda heykellerinden küçük olanı yeniden inşa edebileceklerini açıkladı. Münih Üniversitesi’nden Profesör Erwin Emmerling liderliğindeki bir ekip, heykelden geriye kalan 1400 parça kayanın yeniden birleştirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

PARÇALAR TAŞINACAK

Emmerling, toplam ağırlıkları 2 tonu bulan kayaların birleştirilmesi için Bamiyan Vadisi’nde bir tesis inşa edilebileceğini, bu olmadığı takdirde parçaların hava yoluyla Almanya’ya götürülerek orada birleştirilebileceğini kaydetti. Taliban’ın İslam’a aykırı putlar oldukları gerekçesiyle parçaladığı Buda heykellerinin Milattan Sonra 544 ile 644 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Ülkedeki Buda heykellerinin geleceğini tartışmak için, bu hafta başkent Paris’te uluslararası uzmanların bir araya geleceği bir konferans düzenlenecek.

GAZETE HABERTÜRK

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme