Papaz, kiliseyi belediyeye sattı

Dünya Hali
Kadıköy Belediyesi, Fransız Eglisia Notre Dame du Rosarie Katolik Kilisesi’ni, sahibi Fransız papaz François Xavier Jacob’tan 800 bin liraya satın aldı. Restore edilecek kilise, ayin ve ko...
EMOJİLE

Kadıköy Belediyesi, Fransız Eglisia Notre Dame du Rosarie Katolik Kilisesi’ni, sahibi Fransız papaz François Xavier Jacob’tan 800 bin liraya satın aldı. Restore edilecek kilise, ayin ve konserler için kullanılacak.

Devletin kiliseleri restore etmesi, müze kiliselerde yılda bir defa ayin izni, yine ilk kez yeni bir kilise için arsa tahsisinden sonra Yeni Türkiye’de bir belediyenin 800 bin liraya satın aldığı kiliseyi kültür merkezine dönüşmesine tanık oldu. Kadıköy Belediyesi, ‘ibadethane vasfını’ yitiren Fransız Eglisia Notre Dame du Rosarie Katolik Kilisesi’ni sahibi olan Fransız papaz François Xavier Jacob’tan 800 bin liraya satın aldı. Restore edilecek kilise hem sanat etkinlikleri için kullanılacak hem de istenirse ibadete açık olacak. Kadıköy Belediyesi, Rasimpaşa-Yeldeğirmeni Mahalle Canlandırma projesi kapsamında uzun yıllardır boş duran Fransız Eglisia Notre Dame du Rosarie Katolik Kilisesi’ni ilçeye kazandırmak için ilginç bir proje geliştirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, SİT alanında kalan ve 1979’da Koruma Kurulu tarafından "ibadethane vasfını yitirdi" kararı alınan kiliseyi aslına uygun olarak restore edeceklerini belirterek "Kilise ibadethane vasfını yitirdi gözüküyor ancak restorasyon sonrası dileyen gelip ayin ya da  ibadetini yapabilir. Diğer günlerde ise Türk sanat müziği, oda müziği gibi kültür sanat etkinlikleri düzenleyeceğiz" dedi.

Kilise projesi ödül getirdi
Atıl durumdaki tescilli eser olan Fransız Kilisesi’nin restore edilmeye başlandığını belirten Öztürk, Notre Dame Du Rosaire Kilisesi Restorasyon Projesi’nin Kadıköy’e, Tarihi Kentler Birliği tarafından proje ödülü kazandırdığını belirtti. Rasimpaşa-Yeldeğirmeni Mahalle Canlandırma Projesi kapsamında birinci sınıf tarihi eser olarak tescillenen yapının Kadıköy’ün simge mekanlarından biri haline getirileceğini söyleyen Öztürk şunları anlattı: "1979 yılında Koruma Kurulu kilisenin ibadethane vasfının yitirmiş olduğu kararına istinaden seçimimizi bu yönde yaptık. Kilise yapısının rölove, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırladık. Böylelikle Yeldeğirmeni sakinleri kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturabilmek için mahallede yeni bir çekim merkezi oluşturmayı hedefledik. Hazırladığımız restorasyon projesi Tarihi Kentler Birliği’nin 2011 yılı ‘Tarihi ve Kültürel Mirasi Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Proje Ödülü aldı."

20 RAHİBE 360 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYORDU
1895 yılında inşa edilen ve okul, manastır birimlerinden oluşan komplekste yer alan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi’nde 1913 yılında 20 rahibe görev yaparken 360 öğrenci de öğrenim görüyordu. Planlarda ibadethane vasfını yitirdiği belirtiler kilisenin de içinde yer aldığı kompleksle ilgili proje geliştiren Kadıköy Belediyesi, 1911 yılındaki büyük yangında hasar gören kiliseyi orijinaline uygun restore etmeyi hedefledi. Ardından kilisenin sahibi de olan  Fransız rahip François Xavier Jacob’la 800 bin TL bedel karşlığında anlaştı. Papazın hesabına yatırılan paranın ise kilisenin bağlı olduğu vakfın hesabına aktarıldığı belirtildi.

stargazete.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme