Dünya Hali

Özelleştirilecek Cezaevi İçin İlginç İstek

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde cezaevlerinin özelleştirilmesi ilginç teklifleri de beraberinde getirdi. Bir şirket, eyalet yönetimleriyle temasa geçerek, cezaevlerini işletebileceğini ancak yüzde 90 doluluk garantisi istediğini belirtti. 48 eyalet yönetimine..

Özelleştirilecek Cezaevi İçin İlginç İstek

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde cezaevlerinin özelleştirilmesi ilginç teklifleri de beraberinde getirdi. Bir şirket, eyalet yönetimleriyle temasa geçerek, cezaevlerini işletebileceğini ancak yüzde 90 doluluk garantisi istediğini belirtti.

48 eyalet yönetimine mektup yazan şirket, 250 milyon dolarlık bir proje kapsamında cezaevlerinin mülkiyeti ve işletilmesi faaliyetlerini yürütebileceğini bildirdi.

Şirkete göre bu sayede yıllık 3 milyon dolar tasarruf sağlanacak. Şirketin sunduğu teklif ülkede cezaevlerinin özelleştirilmesini tekrar tartışmaya açtı.

Cezaevlerinin özelleştirilmesine karşı çıkan kesimler "yüzde 90 doluluk sağlanması için suçsuz insanlar mı tutuklanacak?" sorusunu yöneltti.

Bazı kesimler ise "Ne kadar çok mahkum, o kadar çok kar" mantığıyla hareket eden şirketin yasaların ağırlaştırılması ve daha çok suçlu yaratılması için baskı uyguladığını öne sürüyor.

Teklifi veren şirketin ülke genelinde 60’dan fazla cezaevi işlettiği bildiriliyor.   
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL