Otomatik ödemelerde büyük tehlike!

Dünya Hali
Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, maaş hesap özetini inceleyen fabrika işçisi Yıldıray Meşe, 3 yıldır tanımadığı bir kişinin elektrik faturasına yönelik otomatik ödeme talimatıyla kendisinden kesin...
EMOJİLE

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, maaş hesap özetini inceleyen fabrika işçisi Yıldıray Meşe, 3 yıldır tanımadığı bir kişinin elektrik faturasına yönelik otomatik ödeme talimatıyla kendisinden kesintiler yapıldığı iddiasıyla savcılığa başvurdu.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları işçisi Yıldıray Meşe (34), maaş aldığı bankadan geriye dönük hesap özetini alarak incelediğinde hesabından bazı kesintiler yapıldığını fark etti.

Banka yetkililerine durumu anlatan Meşe, otomatik ödeme talimatı vermesi dolayısıyla Mehmet Ş’ye ait elektrik faturaları için hesabından kesintiler gerçekleştirildiğini öğrendi.

Araştırmasında elektrik abonesinin 15 yıl önce vefat ettiğini öğrenmesiyle büyük şaşkınlık yaşayan Meşe, 300 lira tutarındaki kesintinin kendisine geri ödenmesi için tüketici hakem heyetine müracaat etti, savcılığa da suç duyurusunda bulundu.

Meşe, adresine gittiği abonenin ailesinin de kendisini yardımcı olmayacaklarını söylemesi üzerine 69 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Ş’nin mezarını ziyaret etti.

Mehmet Ş’nin mezarı başında dua eden Meşe, “Benim hesabımdan senin adına kayıtlı olan elektrik faturası ödenmiş. Mehmet amca beni mağdur edenler, senin de adını lekeleyenlerden adalet önünde hesap soracağım” dedi.

“Para önemli değil ama yapılan haksızlık”

Yıldıray Meşe, yaptığı açıklamada, maaşının yattığı bankadaki geriye dönük hesap hareketlerini incelediğinde, tanımadığı bir kişinin elektrik faturasına yönelik kesintiler yapıldığını görünce şoke olduğunu söyledi.

İlgili banka yetkilileriyle yaptığı görüşmede 2009’un şubat ayında telefonla otomatik ödeme talimatı verdiğinin kendisine söylendiğini ileri süren Meşe, şunları kaydetti:

“Söz konusu tarihten itibaren hesabımda para oldukça kesinti yapılmış. Bir süre önce bankanın genel müdürlüğüne konuya ilettim. Telefonla otomatik ödeme talimatı vermediğim iddiasına yönelik kayıtların çıkartılmasını istedim. Şu ana kadar defalarca aramama rağmen bana hiç bir kayıt göstermediler. Kesintiler küçük meblağlar halinde olduğundan daha önce fark etmedim. Hesabımda kalan 10-30 lira gibi paralar kesilmiş ve zamanla 300 liraya kadar ulaşmış. Mehmet Ş’yi araştırdığımda ise 15 yıl önce ölmüş olduğunu öğrendim. Ailesine durumu ilettiğimde bana yardımcı olamayacaklarını söylediler. Rahmetlinin Gürpınar köyündeki mezarına giderek dua ettim. İşin takipçisi olacağımı söyledim. Alaplı Cumhuriyet Savcılığına banka hakkında suç duyurusunda bulundum. Ardından da tüketici hakem heyetine müracaat ettim. Para önemli değil ama yapılan haksızlık. Başka kişiler mağdur olmaması için şikayette bulundum.”

Abonelik devam ediyor

Konuya ilişkin Başkent Elektrik Dağıtım AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mehmet Ş’nin 2 Şubat 1992’de başlayan elektrik aboneliği halen devam ediyor.

Yetkililer, aboneliğin sonlandırılması için abonenin mirasçılarının başvuruda bulunması gerektiğini, herhangi müracaat olmaması durumunda aboneliğin devam edebildiğini kaydetti.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme