Örümcek Ağını Nasıl Örüyor?

Dünya Hali
BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, örümceklerin karnında iplik memeciği (spinneret) denilen salgı bezi boruları vardır. Örümcekler havayla temas ettiğinde sertleşen sıvı ipek üretirler. Bu ipe...
EMOJİLE

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, örümceklerin karnında iplik memeciği (spinneret) denilen salgı bezi boruları vardır. Örümcekler havayla temas ettiğinde sertleşen sıvı ipek üretirler. Bu ipek, örümceğin ihtiyacı olduğu yere bağlı olarak ince ya da kalın, yumuşak ya da sert oluyor. Hatta bazen ağ yapısı boyunca örümceğin yürüyebilmesi için kuru olabiliyor. Örümcek ipeği arka bacaklarıyla dışarı çıkarır ve ilk iplik bir nesneye bağlandıktan sonra ipeği şekillendirmeye başlıyor. Sarmal arasındaki yerler, örümceğin bacaklarının ucundan karnındaki iplikçiğe olan mesafeyle orantılıdır. Bu şu anlama geliyor: örümcek boşlukları ayarlamak için kendi vücudunu kullanıyor.

Örümcek uzmanları, örümceklerin ağlarını tümüyle içgüdüsel olarak ayrıntılı şekilde hazırladıklarını söylüyor. Ağın karmaşık hali herhangi bir şablona bağlı kalmaksızın örümceğin her bir bacağının hareketi sayesinde oluşuyor.

Zaman Online

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme