Dünya Hali

Ordu Son 50 Yılın Felaketini Yaşadı

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!.. Metrekareye 90 kilogram yağışın düştüğü sabah saatlerinde sel, Orduluları uykuda yakaladı. Civil Deresi’nin taşması sonucu etkisi artan sel felaketi, yüzlerce ev ve iş yerinde orta dereceli maddi hasara neden..

Ordu Son 50 Yılın Felaketini Yaşadı

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN!..

Metrekareye 90 kilogram yağışın düştüğü sabah saatlerinde sel, Orduluları uykuda yakaladı. Civil Deresi’nin taşması sonucu etkisi artan sel felaketi, yüzlerce ev ve iş yerinde orta dereceli maddi hasara neden oldu.

Şehir içi ulaşımını ve yer altı şebekelerini felç eden sel felaketine ilişkin açıklama yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, ortaya çıkan manzaranın son 50 yılın felaketi olabileceğini söyledi.

Rize’nin ardından, Karadeniz’de sel bu kez Ordu’yu vurdu. Saat 03.00 sularında başlayan ve kentte etkisini gittikçe artıran sağanak yağış, sabah saat 05.00’e kadar devam etti. Derenin taşması üzerine şiddeti artan sağanak yağış sele dönüştü. Sabahın ilk ışıklarıyla gelen sel, insanları uykuda yakaladı. Kısa sürede çok sayıda ev ve eski sanayi bölgesindeki iş yerlerini sular altında bırakan sel, Doğu ve Güneydoğu’dan gelen ve merkeze bağlı Uzunisa Köyü’ndeki çadırlarında konaklayan mevsimlik fındık işçilerini de mağdur etti. İşçilerin eşyaları sele kapılırken, bazı fındık işçileri ise sel sularına kapılmamak için birbirlerini iplerle çekti.

Sel, ev ve iş yerleriyle birlikte kent içindeki cadde ve sokaklarda etkili oldu. Şahincili Mahallesi’nde oturan 7 aylık hamile olduğu öğrenilen 29 yaşındaki Şeyda Şahin’in, 2 katlı evinin zemin katını da su bastı. Eşinin işte olması sebebiyle evde yalnız olduğu öğrenilen genç kadın, selde mahsur kaldı. Şahin, kurtarma ekiplerinin yardımıyla tehlikeden uzaklaştırıldı.

Bu arada, Özel Umut Hastanesi’nin zemin katındaki Acil Servis’in de selden etkilendiği ve hastaların üst katlara taşındığı belirtildi. Hastanede elektrik kesilince yoğun bakım ünitesine elektrik, jeneratör yardımıyla verildi. Şebekeler iflas ederken, Şirinevler Mahallesi’nde yol çöktü, ulaşım kilitlendi. Bunca olumsuz tabloya rağmen can kaybının yaşanmaması ise sevinçle karışlandı.

Se felaketine ilişkin açıklama yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, metrekareye 90 kilogram yağış düştüğünü kaydetti. Vali Düzgün, şöyle dedi:

"Selin son 50 yılın felaketi olduğu söyleniyor. Fındık işçilerinin durumuna ilişkin olay yerinde yaptığımız incelemenin ardından edindiğimiz bilgilere göre, herhangi bir can kaybı yok. Fakat kaldıkları çadırlar, eşyalar ve bazı araç gerekçeleri suya kapılmış. Buradaki işçilerimizi geçici olarak Merkez Spor Salonu ve Fen Lisesi’nde ağırlayacağız. Öncelikle kadın ve çocuklarımız olmak üzere onları nakledeceğiz, yiyecek ve giyim ihtiyaçlarını karşılayacağız. Hepimize geçmiş olsun. Su basan ev ve iş yerleriyle ilgili belediyemiz çalışmalara başladı."

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL