Öndeki masalara oturanlar az yiyor

Dünya Hali
İlk kitabı ‘Mindless Eating‘ (Çılgınca Yemek) de insanların düşünmekten daha çok yemek yemeye vakit harcadıklarını söyleyen ABD’li beslenme uzman Prof. Brian Wansink yeni kitabında b...
EMOJİLE

İlk kitabı ‘Mindless Eating‘ (Çılgınca Yemek) de insanların düşünmekten daha çok yemek yemeye vakit harcadıklarını söyleyen ABD’li beslenme uzman Prof. Brian Wansink yeni kitabında bu kez yemek yenilen yerin konumuyla beslenme biçimi arasındaki ilişkiyi irdeledi.

Wansink, “Slim by Design” (Tasarımla Zayıfla) kitabında lideri olduğu araştırma ekibinin ABD’deki 27 restoranda yaptığı gözlemlerin sonucunu ortaya koydu.

Buna göre restoranın girişinden en uzak ve en loş noktadaki masalara oturmayı tercih edenler daha çok et, tatlı v.b. gibi yiyeceklerle en yüksek kaloriyi alanlar. Restoranların giriş kapısına yakın kısmında ya da cam kenarında oturanlar balık ve sebze ağırlıklı yemek yemeyi tercih ediyor.

Bar kısmında oturanlar hele bir de karşılarında TV varsa daha çok kızarmış yiyecek ve içki tüketiyor. Wansink “Zayıf olmak istiyorsan zayıf insanların yaptığını yap. Diyete masa seçimiyle başla” diyor.

EVDE DE DENEYİN

Wansink restoranlarda insanların masa seçimleriyle yemek tercihleri arasında bağlantı olmasını, kişinin toplum içinde ağır yemekler yemekten ‘çirkin görüntü verebilirim’ kaygısıyla çekinmelerine bağlıyor. Ancak ABD’li profesör “Tabii ki evlerinize gelip neyi nerede yediğinizi kontrol etmedik.

Ancak evde de daha az kalori tüketmek için mutfak masasından en uzak yerde yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Ya da ağır yiyecekleri buzdolabında göz hizasının altındaki raflara koymayı” diyor.