Önce Robotlar Oturacak

Dünya Hali
Bursa Valisi Şahabettin Harput, 150 ülkeye ihracat, 2 bin üretici, Türkiye mobilya üretiminin yüzde 30’u, ihracatının yüzde 15’inin arkasında İnegöl’ün bulunduğunu bildirdi. Harput, ...
EMOJİLE

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 150 ülkeye ihracat, 2 bin üretici, Türkiye mobilya üretiminin yüzde 30’u, ihracatının yüzde 15’inin arkasında İnegöl’ün bulunduğunu bildirdi.

Harput, Bursa’nın İnegöl ilçesinde, İFOR (İnegöl Fuar Organizasyonları) tarafından düzenlenen Mobilya ve Dekorasyon Fuarı (MODEF EXPO) ile Türkiye’nin ilk ”mobilya test laboratuvarı” olan ”TÜVRheinland Türkiye Mobilya Test Laboratuvarı”nın açılışında, her üreticinin malının kaliteli ve iyi olmasını istediğini, üretimiyle övündüğünü söyledi.

Harput, Almanya’nın bu sektördeki başarısının bilindiğini belirterek, ”TÜVRheinland gibi bir kuruluşla işbirliği yapmak gücümüze güç katacaktır. Birçok ülke, Bursa ve İnegöl’le işbirliği yapmak istiyor. İnegöl mobilyacısı, kimsenin yapmadığı tanıtımı, reklamı yapıyor” dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Aktaş’ın konuşması

İnegöl Belediye Başkanı ve İFOR Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş da şöyle konuştu:

”İnegöl’de 383 ihracatçı firma bulunuyor. 600 milyon dolar ihracatımız, 1 milyar dolar ticaret hacmimiz var. TÜVRheinland 140 yıllık geçmişi olan kuruluş. Sertifikaları dünyada geçerli. Dünyada 8 ayrı noktada mobilya test laboratuvarları var. Dokuzuncusu Türkiye’de, İnegöl’de açılıyor. 25 farklı test yapılacak. Firmalara standart kazandıracak, kalitelerini ve rekabeti artıracak. Laboratuvar ile İnegöl mobilyasının ciddi kazanımları olacak. Arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmamızda destek sağlayacak.”

Aktaş, laboratuvar için 2 milyon avroluk yatırım yapıldığını belirterek, ”Kazancının ne kadar büyük olduğuna hep birlikte şahit olacağız. 2023 yılında 1 milyar dolar mobilya ihracatı ve 3 milyar dolar dış ticaret hacmini hedefliyoruz. Bu rakama ulaşacağımıza inancımız tamdır” dedi.

AA