Önce Baklava Şimdi de Van Kedisi

Dünya Hali
Baklavayı ve peyniri kendi ülkeleri adına tescil etmeye kalkan Kıbrıslı Rumlar, bu kez de Van Kedisi’nin Rumlar’a ait olduğu iddiasında. Kıbrıs Kedi Derneği adında bir dernek kuran Rumlar ...
EMOJİLE

Baklavayı ve peyniri kendi ülkeleri adına tescil etmeye kalkan Kıbrıslı Rumlar, bu kez de Van Kedisi’nin Rumlar’a ait olduğu iddiasında. Kıbrıs Kedi Derneği adında bir dernek kuran Rumlar bakın neler yaptı.

Ada’nın tamamının kendilerine ait olduğu iddialarından vazgeçmeyen Kıbrıslı Rumlar, çıkışlarını ekonomik ve sosyal alanlarda sürdürüyor. Daha önce baklavanın kendilerine ait olduğu iddiasıyla Kıbrıs Rum Kesimi adına tescillemeye kalkan Rumlar’ın oyununu Atina farkına varmadan bozmuştu.

Rumlar, uluslararası arenada “Baklava bizim” iddiasında bulunurken, Karaköy Güllüoğlu’nun Atina’da açtığı şube, baklavanın Türklerin geleneksel lezzetleri olduğunu ortaya koydu.

Karaköy Güllüoğlu’nun Atina şubesi, her gün binlerce Rum’un uğradığı bir merkez oldu. Bu lezzet noktasının satış patlaması yapması ve Gaziantep Sanayi Odası’nın uluslar arası girişimleri ile Rumlar’ın oyunu bozulmuştu.

BU KEZ VAN KEDİSİNE SAHİP ÇIKTILAR

İngiliz Observer gazetesinde yer alan bir haber, Rumlar’ın bu kez Van kedisine sahip çıktığını ortaya koydu. Gazetenin, Atina mahreçli haberine göre Afrodit Devi ve Azize Helena adı verilen iki kedi türünü tescil ettirmeye çalışan Güney Kıbrıslı bir dernek, Kuzey Kıbrıs kökenli bir komplo ile karşı karşıya olduğunu öne sürüyor.

“Bölünmüş Kıbrıs bu kez kedi için kapışıyor” başlığı ile verilen haberde, Kıbrıs Kedi Derneği Cypriot Feline Society (CFS), Türkler’in bu kedilerle yurt dışı yarışmalara katıldığına dikkat çekti.
Kıbrıs Kedi Derneği, Kıbrıslı Türkleri bu kedileri onlara benzeyen Türk kedileri ile çiftleştirip, ortaya çıkan yeni türü "Türk" olarak kaydettirme planları yapmakla suçluyor.

Derneğin Sırp kurucusu Drita Sjekloca "Bizim kedimizle Türk Van ve Türk Ankara kedileri arasında benzerlikler ve bağlar var. Farklılıkları artırmak için zamana ihtiyacımız var. Gelişigüzel kedi topluluklarından ne çıkacağı belli olmaz" diye konuşuyor.

Tartışmalara, Kıbrıs Başpiskoposu 2. Hrisostomos da katıldı. 2. Hrisostomos, "Bu kedi türleri ülkemizin tarihine ve geleneklerine ait olduğuna göre Kilise yapılan tüm çabaları destekleyecektir" diye diye Kıbrıs Kedi Derneği’ne bir destek verdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme