Dünya Hali

Öğrenciler Kan Bağışında Bulundu

Türk Kızılayı tarafından ülke genelinde üniversite ve yurtları kapsayan "Hedef 25 Projesi" kapsamında toplam 443 kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi ve aralık ayında üniversite çalışanları ile öğrencilerinden 15 bin 862 ünite..

Öğrenciler Kan Bağışında Bulundu

Türk Kızılayı tarafından ülke genelinde üniversite ve yurtları kapsayan "Hedef 25 Projesi" kapsamında toplam 443 kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi ve aralık ayında üniversite çalışanları ile öğrencilerinden 15 bin 862 ünite kan toplandı.
Türk Kızılayının üniversitelerde yürüttüğü genç nesilde kan bağışı konusunda farkındalık yaratmayı ve düzenli, gönüllü kan bağışçısı kazanımını hedefleyen "Hedef 25 Projesi"ne ilişkin bilgileri içeren rapor açıklandı.
Türk Kızılayı Kan Bağışçısı Kazanımı Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender, her yapılan kan bağışının bir hayat olduğunun unutulmaması ve her sağlıklı kişinin düzenli kan vermesi gerektiğini söyledi.
Kan bağışının başka bir kişinin yaşamı için gereklilik olmasının dışında verici için de çok faydalı olduğunu vurgulayan Kalender, düzenli kan bağışı sayesinde vücuttaki kanın da yenilendiğini ifade etti. Kalender, kan bağışının bir alışkanlık olması gerektiğini de belirterek, bu amaçla çocuk ve gençlerin bilinçlenmesinin önemine işaret etti. Özellikle gençlerin bu konudaki bilinç düzeyinin artırılması amacıyla projenin geliştirilerek uygulamaya konulduğunu anlatan Kalender, üniversite ve yurtlarda kan bağışı kampanyaları gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
Dr. Metin Kalender, söz konusu çalışmanın uluslararası platformda "Club-25" ismi ile başladığını, Türkiye’de de bunun genişletilerek devam ettiğini kaydetti. Proje kapsamında, kan bağış kampanyalarının dışında üniversitelerde bu konuda eğitimlerin de verildiğine değinen Kalender, "Daha küçük yaş grubunda da Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma sürdürülüyor. Ayrıca, ülke genelindeki okullarda velilerin davet edildiği ve velilerle öğretmenlerin kan verdiği küçük kampanyalar gerçekleştiriliyor" dedi.
-"Aylık hedefin yüzde 185 oranında üzerine çıkıldı"-
Projede, 1-31 Aralık 2011 dönemi sonuçlarını değerlendiren Kalender, birçok üniversite ve öğrenci yurdunda Hedef 25 gönüllü öğrencilerinin de desteği ile bu tarihler arasında bağış kampanyaları gerçekleştirildiğini söyledi.
Kalender, bu yıl üniversitelerden alınması planlanan kan bağışı hedefinin 77 bin ünite olarak belirlendiğine işaret ederek, "Okulların açık olduğu süre boyunca aylık yaklaşık 8 bin 555 ünite kan bağışı alınması öngörülmüştür. Ancak görülmektedir ki aralık ayında aylık hedefin yüzde 185 oranında üzerine çıkılmıştır" diye konuştu.
Hedef 25 Projesine destek veren öğrencilerin, çeşitli ekiplerde gönüllü olarak faaliyet gösterdiğini ve bununla yetinmeyip ekip organizasyonları ve kan bağışı eğitim organizasyonları da gerçekleştirdiğini anlatan Kalender, "Aralık ayında en çok kan bağışı 936 ünite ile Erzurum Atatürk Üniversitesinden alınmıştır. Bunu 710 ünite ile Muğla Üniversitesi, 700 ünite ile Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve 603 ünite ile Balıkesir Üniversitesi takip etmektedir. Toplamda 68 üniversitede kan bağışı kampanyaları gerçekleştirilmiştir" dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL