Dünya Hali

Nükleer Santralin Açılışı Ertelenebilir

İran’daki reformcu Aftab gazetesinin, İranlı milletvekili Asgar Celalyan’a dayanarak verdiği haberde, Rus Rosatom şirketince inşa edilen nükleer enerji santralinin, Rusya’dan gelen para talepleri nedeniyle ertelemelerle karşı karşıya kalacağını duyurdu. İran..

Nükleer Santralin Açılışı Ertelenebilir

İran’daki reformcu Aftab gazetesinin, İranlı milletvekili Asgar Celalyan’a dayanarak verdiği haberde, Rus Rosatom şirketince inşa edilen nükleer enerji santralinin, Rusya’dan gelen para talepleri nedeniyle ertelemelerle karşı karşıya kalacağını duyurdu.

İran parlamentosu nükleer enerji santrali özel komitesi üyesi de olan Celalyan gazeteye yaptığı açıklamada, İran’ın 1000 megavatlık nükleer enerji santrali için hesap edilen bedelin en az iki katını ödemesine karşın, komitenin, nükleer enerji santralinin daha önce ilan edildiği gibi Ağustos ayında açılacağı konusunda kuşkular taşıdığını söyledi.

Rusya ile İran yönetimleri 1995 yılında, Buşehr kentinde bir nükleer enerji santrali inşa edilmesi için 1 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı. 1999’da faaliyete geçmesi öngörülen nükleer enerji santralinin bitiş tarihi sürekli olarak ertelenmişti.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL