‘No frost’ özellikli tabut üretti

Dünya Hali
Bafra Belediyesi’ne bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalışan Kanberoğlu, son dönemlerde yaşanan mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, çeşitli nedenlerle uğradıkları kazalarda hayatını k...
EMOJİLE

Bafra Belediyesi’ne bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalışan Kanberoğlu, son dönemlerde yaşanan mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, çeşitli nedenlerle uğradıkları kazalarda hayatını kaybedenlerin bedenlerindeki kanamaların durdurulmasının önüne geçilmesi ve uzun cenaze nakillerinde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için ”No frost” özellikli tabut tasarlayarak üretimini yaptığını söyledi.

Geliştirdiği tabutun yeni nesil buzdolabında olduğu gibi ‘No frost’ sistemli, klimalı tabutlara göre de daha kullanışlı ve avantajlı olduğunu savunan Kanberoğlu, şöyle devam etti:

”Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalışırken cenazelerin taşınmasının, muhafaza edilmesinin sorunlu olduğunu gördüm. Özellikle cenaze kaza geçirmişse kanama devam ediyor ya da cenazelerde bozulmalar meydana geliyordu. Bunun için bir arayış içine girdim. Bir arkadaşımın da katkılarıyla ‘No frost’ sistemli tabut geliştirdik. Garaj olarak kullandığım alanda da bu tabutları üretmeye başladık.”

Yaptıkları ‘No frost’ tabutların büyük ilgi gördüğünü anlatan Kanberoğlu, klimalı tabutlara göre daha işlevsel olduğunu belirterek, ”Piyasada klimalı tabutlar satılıyor. Bu tabutların motoru da tabutlara monteli. Derin dondurucu sistemi kullanılıyor, dolayısıyla taşıması, apartmana çıkarılması, binadan indirilmesi zor oluyor. Ayrıca cenazeyi soğuturken içinde buzlanma yapabiliyor. No frost tabutta ise buzlanma olmuyor. Cenaze sadece bozulmaması için istenilen ısı değerinde otomatik olarak sabit duruyor. Motor kısmı tabuttan bağımsız olduğu için taşıması ve kullanımı daha kolay. Bu nedenle büyük ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.

Siparişler özellikle Almanya’daki gurbetçilerden

”No frost” tabutların iskeletini paslanmaz sacdan, dış kaplamasını da MDF olarak adlandırılan malzemeden yaptıklarını dile getiren Kanberoğlu, şunları kaydetti:

”Şimdilik iki farklı modelde ve ebatta tabut üretiyoruz. Kabine monte ettiğimiz tutma sapları sayesinde 4 kişi bu tabutu rahatlıkla taşıyabilmekte. Kabin dışına taktığımız dijital termometre sayesinde istendiğinde mahal sıcaklığı da okunabilecek. Tasarımımızda, soğutma sistemi elemanlarının çalışır durumunun rahat görülebilmesi için tabutun üst kısmına saydam bir malzeme olan mika yerleştirdik. Aynı zamanda dışarıdan mevtanın baş kısmının görülmesi için kabin kapağına cam monte ettik.”

Kanberoğlu, sipariş üzerine tabut üretimi yaptıklarını, özellikle cami yöneticilerinden ve Almanya’daki gurbetçilerden sipariş aldıklarını sözlerine ekledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme