“Naziler de böyle yapıyordu”

Dünya Hali
Arapları kastederek "yabancılara ev kiralanmasına" karşı harekete geçen ve sayıları giderek artan hahamlara karşı cevap, Uluslararası Soykırım Kurbanları Derneği"nden geldi. Dernek Başk...
EMOJİLE

Arapları kastederek "yabancılara ev kiralanmasına" karşı harekete geçen ve sayıları giderek artan hahamlara karşı cevap, Uluslararası Soykırım Kurbanları Derneği"nden geldi. Dernek Başkanı Nuh Flug, hahamları şiddetle eleştirerek, "Naziler de Yahudilere böyle yapardı. Bu hahamların açıklamalarını geri çekmeleri gerekir" dedi.

Ynet sitesine açıklamada bulunan Flug, bu çağrılar karşısında şoke olduğunu söyleyerek, "Bir Yahudi olmaktan dolayı acılar çeken ve soykırıma uğrayan biri olarak, gettolar yaratmak amacıyla Nazilerin bizi apartmanlarından, şehir merkezlerinden attığını hatırlıyorum. Bankların üzerine nasıl Yahudilere müsaade olmadığını yazdıklarını hatırlıyorum. Ve elbette, Yahudilere ev kiralamak veya ev satmak da yasaklanmıştı. Biz ülkemizde bunun asla olmayacağını sanmıştık. Bu, soykırımdan geçen birisi olarak özellikle çok zor" dedi.

İsrail’in kuzeyindeki Safed’de, kentteki akademide okuyan Arap öğrencilere karşı çıkan hahamlar, geçtiğimiz aylarda biraraya gelerek, kent sakinlerine, Arapları kastederek, yabancılara ev kiralanmaması yönünde bir mektup yayımlamış, hatta ev kiralayan kent sakinlerine de ölüm tehditleri savurmuşlardı.

Safed kentinde 17 hahamın imzasıyla başlayan kampanya daha sonra genişlemiş, dün de yerel yönetimlerden birçok haham, Yahudi olmayanlara ev satılması veya kiralanmasının Yahudi halahalarına (fetva) karşı olduğunu belirten mektuba imzalarını atmışlardı. Kuzeydeki Metula’dan Eylat’a kadar 50’ye yakın hahamın imzaladığı bildirilen mektubun, önümüzdeki hafta sonu sinagogların broşürlerinde ve dini gazetelerde de basılacağı bildirildi.

NETANYAHU DA KINADI

Hahamların tavrını İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da kınadı. Netanyahu, Kudüs’te düzenlenen bir toplantıda yaptığı açıklamada, hahamlara, "Eğer birisi, Yahudilere ev satmayın deseydi, neler hissederdik" diye seslendi ve "Böyle birşey komşu ülkelerde söylendiğinde protesto ederiz ve edeceğiz. Araplar ve Yahudiler için bu tür şeyler söylenmemelidir. Böyle bir şey demokratik bir ülkede söylenemez. Hele hem Yahudi, hem demokratik olan, Yahudi mirasının manevi değerlerine ve Tevrat’a saygı gösteren bir ülkede hiç söylenemez. Dolayısıyla İsrail devleti bu sözleri derhal reddetmiştir" dedi.

Yad Vaşem Soykırım Müzesi ve anıtı yetkilileri de hahamlara karşı çıktı. Böyle bir çağrının, Yahudi değerlerine büyük bir darbe olduğunun altını çizen kurum yetkilileri, yaptıkları açıklamada, "Geçmiş deneyler bize birbirine saygı göstererek birarada yaşamak için bu değerlerin ne kadar önemli, ama aynı zamanda ne kadar da kırılgan olduğunu öğretti" ifadelerini kullandılar.

Hahamların bu girişimlerine tepkiler de yayılıyor. Kudüs, Tel Aviv ve İsrail’in diğer şehirlerinde de hahamların tavrına karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Soykırım kurbanlarından Alex Orly de Ynet sitesine "İsrail’in kuruluşunda yer alanlar, Avrupa’da yaşadıkları sırada böyle korkunç bir ayırımcılığa maruz kalmışken, bugün İsrail’de ayırımcılık olamaz" açıklamasında bulundu. Başbakan Netanyahu’nun hahamları kınamasının yeterli olmadığının da altını çizen soykırım kurbanı, "Araplar da bu devletin vatandaşları…Biz onlara yurttaş olarak eşitlik tanımalıyız. Aksi takdirde, kendimize liberal demokratik bir devlet diyemeyiz" ifadesini kullandı.

Bu arada, basında, konuyla ilgili kamu yetkililerinin harekete geçmemesi de eleştiriliyor.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi