NATO Üssü Tatil Köyü Oluyor

Dünya Hali
Adana’da 45 yıl boyunca Nato Radar Üssü olarak kullanılan tesis, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce engellilerin rehabilitasyonu için 5 yıldızlı tatil köyüne dönüştürülüyor. Karataş İlçesi...
EMOJİLE

Adana’da 45 yıl boyunca Nato Radar Üssü olarak kullanılan tesis, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce engellilerin rehabilitasyonu için 5 yıldızlı tatil köyüne dönüştürülüyor.

Karataş İlçesi’ne bağlı Yemişli Köyü’nde 75 dönümlük arazide yer alan radar üssünü Adana Büyükşehir Belediyesi Engelli Konaklama Merkezi’ne dönüştürmek için çalışma yürüten Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 1957’de en büyük Nato (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) Radar Üssü olarak kurulan tesislerin 10 yıl önce kapatıldığını, kullanım hakkının belediyeye verilmesiyle, buranın engelli ve yaşlı vatandaşlar için 5 yıldızlı sosyal tesise dönüştürüleceğini söyledi.

750 bin liralık harcamayla tesisin kullanıma hazır hale geleceğini, projeyi 6 ayda tamamlamayı planladıklarını belirten Zihni Aldırmaz, "Bu projeyle, 75 dönüm alan üzerinde kurulacak yaşam merkezi ile dünyanın en büyük engelli kamp merkezine sahip olacağız. 6 binada 46 odanın bulunduğu merkezde, 44 yatak odası, yemekhane, spor salonu ve hidroterapi havuzu yer alacak. Ayrıca 2 ek binada fitness salonu ile kapalı spor alanları yapılacak. Engelli ve yaşlı vatandaşların rehabilitesini sağlayacak yaşam merkezimizde, midilli atları için bir de padok (atlarla gezinti alanı) yaparak, vatandaşlarımızın ücretsiz kullanımına sunacağız. Ayrıca engelli spor kulüplerinin de bu tesisten yararlanması sağlanacak" diye konuştu.

45 yıl süreyle savunma amaçlı hizmet veren tesisin yararlı bir merkeze dönüştürülmesinin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Aldırmaz, şunları söyledi: "Adana’ya 40 kilometre uzaklıktaki yaşam alanı, turizm ilçemiz Karataş sahiline de 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burada kamp yapan engelli ve engelsiz vatandaşlarımızın aynı zamanda deniz tatili yapmalarını da sağlayacak bir sistem oluşturacağız. 12 ay aralıksız hizmet verecek tesisimizden tüm engelli ve yaşlılarımızın yararlanmasını sağlayacağız. 140 engellinin aynı anda yararlanabileceği merkezimizde, 250 kişilik konferans, kongre ve toplantı salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti spor alanı, tenis kortları, oyun alanları, kafeterya, jimnastik salonu ve sauna hizmetleri de faaliyete geçecek."

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme