NASA’yı Hackledi Ama…

Dünya Hali
İngilizce’de "ince kırmızı hat" diye bir deyim vardır. Halk dilinde "Deli mi, akıllı mı belli değil" diye karşılık bulan, Oscar adayı Nick Nolte’li, John Cusack‘l...
EMOJİLE

İngilizce’de "ince kırmızı hat" diye bir deyim vardır. Halk dilinde "Deli mi, akıllı mı belli değil" diye karşılık bulan, Oscar adayı Nick Nolte’li, John Cusack‘lı filme de isim olan bu durum, şimdi anlatacağım hikâyeyle birebir örtüşüyor. ABD’nin güvenlik duvarını aşacak kadar akıllı ama buna cesaret edecek kadar deli bir insan… Namı diğer "Solo"… Hackerların dünyasında Solo ismini duyan, adeta ceket ilikliyor. Ve hatta UFO’ların varlığına inananlar da… Solo, otizm teşhisi konulduğu geçen yıldan bu yana, şarkıcı Sting ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın da dahil olduğu insan hakları kampanyasının baş aktörü. En çok destek bulan siber suçlu…

KENDİ KENDİNİ DEŞİFRE ETTİ ‘

Solo’ takma adını deşifre edelim: 43 yaşındaki İngiliz vatandaşı Gary McKinnon. 2001 ve 2002’de ABD Ordusu, NASA ve Pentagon’a ait 97 bilgisayarın savunma duvarını aşarak tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar hackleme operasyonunun altına imza attı. ABD ordusunun işletim sistemindeki kritik dosyaları silerek 2 bin kadar bilgisayarı 24 saat boyunca devre dışı bıraktı. Amerikan Donanması’nın 300 bilgisayarının bağlı olduğu ağı etkisiz hale getirdi. Solo ardında da şu imzayı bıraktı: "11 Eylül’de bir güvenlik zafiyeti olması hata değil. Ben SOLO. İşleri en üst seviyede aksatmaya devam edeceğim." Suçlu Solo’nun izinin sürülerek evinde avlanması, İngiliz Ulusal İleri Teknoloji Suçları Birimi’nin 2 yılını aldı. Bilgisayar sistemlerindeki güvenlik duvarının yeniden kurulmasıysa ABD’ye 700 bin dolara patladı. Deliller açıktı; Solo da suçunu inkar etmiyordu. Ama ifadesine göre amacı terörizm değil, ABD’nin UFO’ların varlığı gerçeğini sakladığını kanıtlamaktı. Sosyal dünyada yakayı ele veren Solo, yaşadığı Londra’da her gün emniyet müdürlüğüne imza veriyor. Geceyi evinde geçirebiliyor ama bir şartla: Bilgisayara elini bile sürmesi yasak.

‘BENİ GUANTANAMO’YA YOLLARLAR’

ABD ile İngiltere arasında 2003’te imzalanan Suçluların İadesi Anlaşması, Gary McKinnon’ın yasal durumunu şöyle özetliyor: "Suçlu İngiltere’de ama suç ABD’de işlendi; yargılanmak için ABD’ye teslim edilmeli." Pentagon’un açıklaması da anlaşmayı destekliyor: "McKinnon ordu ve NASA bilgisayarlarına kasıtlı olarak ciddi zarar vermiş, Amerikan karşıtı aptalca mesajlar bırakmıştır. Bu, çok ciddi bir saldırıdır." İade edildiğinde ABD’de 60 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak olan McKinnon, 2006’ya kadar İngiliz makamlarını ABD’nin kendisini terör suçlularının tutulduğu Guantanamo Üssü’ne yollanacağına inandırmaya çalıştı. Londra’da yoğun gündeminde yakaladığım avukatı Karen Todner telefonumu cevapladı: "İkili anlaşma teröristleri kapsıyor. McKinnon’ın suçuysa bilgisayar kullanımını istismar etmek. Solo tam bir UFO kaçığı. Tek amacı UFO’ların dünyevi bağlantılarını ortaya çıkarmak. ABD’ye karşı bir tehlike oluşturduğu bir fantezi. Burada yargılanmalı." Bu savunmayla Temmuz 2008’de iç hukuk yollarını tüketen McKinnon, ardından başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) Ağustos 2008’de ret cevabı aldı.

YENİ BOYUT: SOLO OTİSTİK

Geçen yıl Cambridge Üniversitesi otizm hastalığı profesörü Simon Baron-Cohen’ın, McKinnon üzerindeki teşhisi, dosyaya yeni bir boyut kazandırdı: Asperger sendromu. Bu sendroma sahip psikolojik gelişim bozukluğu olan anti-sosyal kişi, kendine çok belirgin bir konu seçer. Tüm enerjisini o konuya vererek o dünya içinde kaybolur. Avukat Todner, hastalığın gözetilerek iadesinin engellenmesi istemiyle İçişleri Bakanlığı’na başvurdu, ancak 31 Temmuz günü reddedildi. İngiliz muhalifler de konuyu çevreli insan hakları kampanyasına dönüştürdü bile. İşçi partililerin başını çektiği yaklaşık 100 parlamenter, şarkıcı Bob Geldof, şarkıcı Sting, eşi Trudie Styler, Pink Floyd solisti David Gilmour, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ona destek veriyor. İngiliz Daily Mail gazetesi kampanya yürütüyor.

YİNE AİHM’YE GİDERİZ

Gary McKinnon’ın avukatı ise yol haritasını şöyle anlatıyor: "Son kararı da temyize götürüceğiz. Reddedilirsek tekrar AİHM’ye gideriz. İç hukuk yollarını otizm savunmasıyla devam ettireceğiz." Deli mi, akıllı mı bilinmez. İşlediği suçun yasal çözümüyse, gün geçtikçe daha da zor bir cezai kararı gerektiriyor.

OBAMA’DAN OĞLU İÇİN YARDIM İSTEDİ

İçişleri Bakanlığı önünde basına seslenen hacker McKinnon’ın annesi Janis Sharp, oğlunun intihar eğilimli olduğunu, ABD’ye iadesinin psikolojik yıkıma yol açacağını söyledi. ABD Başkanı Obama‘dan yardım isteyen Sharp’a, şarkıcı Sting’in eşi Trudie Styler destek verdi.

PİNK FLOYD İMZALI SINGLE

Pink Floyd grubu üyesi David Gilmour geçen hafta Gary McKinnon için "Chicago-Dünyayı değiştir" isimli single’ı piyasaya sürdü. (Sabah)