Mübarek’ten Son Dakika Açıklaması

Dünya Hali
Mısır’da bugün isyanın 11’inci günü. Muhalifler cuma namazı sonrası Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in gitmesi için büyük bir gösteri yapacaklar. Mübarek karşıtları CumhurbaşkanlığıR...
EMOJİLE

Mısır’da bugün isyanın 11’inci günü. Muhalifler cuma namazı sonrası Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in gitmesi için büyük bir gösteri yapacaklar. Mübarek karşıtları Cumhurbaşkanlığı’na yürümeye hazırlanırken, Hüsnü Mübarek’ten sürpriz bir açıklama geldi. Mübarek, "Ben de bırakmak istiyorum, ama bu kaosu daha da artırır" dedi. ABD’ye de mesaj veren Mübarek, "Benden sonra Müslüman Kardeşler iktidara gelir" diye konuştu. 

Mısır’da çatışmalar gece-gündüz sürerken, ülkedeki gerilimi daha da yükseltecek bir gelişme yolda.

Mısırlı muhalifler bugünü Hüsnü Mübarek’in ülkeden gitmesine atfen "terk günü" ilan etti.

2 milyondan fazla kişiyi başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na toplayan muhalifler bugün de büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

En büyük tepkilerini göstermeye hazırlanan muhaliflerin planı, cuma namazının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümek…

Hava sahası kapatıldı

Bu arada  “Kritik Cuma"nın yaşanacağı bugün Mısır’ın hava sahasının kapatıldı. Gelişme üzerine THY de Mısır’a yapılacak tüm seferlerin iptal edildiğini açıkladı.

Mübarek’ten sürpriz açıklama…

Tüm bu gelişmeler sürerken Amerikan ABC televizyon kanalından Christiane Amanpour’a konuşan Mübarek’ten şaşırtıcı bir açıklama geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı, yeterince cumhurbaşkanlığı yaptığını ve iktidarı şimdi bırakmak istediğini, ama ülkesini kaosun sarmasından korktuğundan bunu yapamadığını belirtti.

Mübarek, Mısırlıların aralarında savaşmalarını görmek istemediğini de kaydetti.

Konuşmasında ABD’ye de mesaj veren Mübarek, "Benden sonra Müslüman Kardeşler iktidara gelir" ifadesini kullandı.

Müslüman Kardeşler’den açıklama

Mısır’ın en büyük muhalif hareketi Müslüman Kardeşler, "Cumhurbaşkanlığına aday olmaya hevesli olmadıklarını" açıkladı. 

El Cezire televizyonunun haberine göre, Müslüman Kardeşler’in üyesi olan eski milletvekili Muhammed el Beltagi, ‘Mübarek rejiminin bitmesinin ardından müzakereye hazırız. Cumhurbaşkanlığı’na aday olmaya veya bir koalisyon hükümetinde görevlendirilmeye hevesli değiliz" dedi ve hükümetin örgütle "flört ettiğini" ifade etti.

ABD’de hummalı çalışma

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a göre, Obama yönetimi ülkede değişim olması ve Mübarek’in istifası için Mısırlı üst düzey yetkililerle görüşmelere başladı.

Mısır’daki gelişmelere kilitlenen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Mısır’da iktidarla muhalefet arasında derhal ve ciddi görüşmelerin başlatılması çağrısı yaptı.

Clinton, "Mısır’da barışçıl ve düzenli dönüşüm için, ülke muhalefetinin, sivil toplumunun ve politik gruplarının en geniş ve temsil açısından en yeterli yetkilileriyle hükümet arasında acilen ve ciddi müzakereler yapılması konusunda uyarıyorum" dedi.

Çatışmaların toplam bilançosu da ağır. 11. gününe giren olaylarda en az 150 kişi hayatını kaybetti

Ajanslar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme