Moskova Yanıyor!

Dünya Hali
Dünyanın en soğuk başkentlerinden biri olan Moskova‘da hava sıcaklığı değerleri şok etti. Son 94 yılın en sıcak günleri yaşanırken hava sıcaklığının güneş altında 42 derece hissediliyor olması M...
EMOJİLE

Dünyanın en soğuk başkentlerinden biri olan Moskova‘da hava sıcaklığı değerleri şok etti. Son 94 yılın en sıcak günleri yaşanırken hava sıcaklığının güneş altında 42 derece hissediliyor olması Moskovalıları bunalttı.

Türkiye yoğun yağış ve sel felaketleriyle mücadele ederken, Rusya‘nın başkenti Moskova‘da rekor sıcaklık yaşanıyor.

Kentte bugün kaydedilen 36 derece sıcaklığın son yüzyılın en yüksek Haziran ayı sıcaklığı olduğu bildirildi. 36 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığının güneş altında 42 derece hissediliyor olması Moskovalıları bunalttı.

En son 1917 yılında böyle sıcak Haziran ayı yaşandığını belirten uzmanlar, ilerleyen günlerde sıcaklığın 39 dereceye kadar çıkabileceğini ifade ettiler. Sıcak havadan kurtulmak ve biraz serinlemek için kent merkezindeki parklarda bulunan süs havuzlarına giren Moskovalılar, polisin uyarılarına aldırmadan süs havuzlarında serinlediler.

Görüşlerini aldığımız Moskovalıların kimisi hava sıcaklığından şikayet ederken, sıcaklıktan memnun olanlar da vardı. Sıcak havayı çok sevdiğini belirten Tatyana Melniçenko, "Bana göre hava çok güzel. Sıcak havayı çok seviyorum. Yağmurlu fırtınalı havaları da çok gördük. Böyle güneşli hava bazılarını bunaltsa da benim hoşuma gidiyor" şeklinde konuşurken, Olga ve Oksana isimli kız arkadaşlar ise "Bize göre Moskova‘da böyle bir hava anormal. Şimdiye kadar böyle sıcaklık görmedik. Tabii ki insan bunalıyor" dediler. Sergey Lavrenko isimli genç ise "Hava tabii ki çok sıcak. Bir şekilde serinlemeye çalışıyoruz. Bana göre ciddi bir problem yok" diye konuştu.

Bu arada gün içinde dondurma ve soğuk su satışlarında yüzde 20-25’lik artış olduğu, klima satışlarında da büyük bir artış meydana geldiği belirtildi.

Öte yandan Moskova Meteoroloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kentteki sıcak havanın ay sonuna dek ortalamaların 7-10 derece üstünde devam edeceği kaydedildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme