Mirasa konmadan nasıl milyarder olunur?

Dünya Hali
İngiltere merkezli Centre for Policy Studies kurumu, “Süper Girişimciler: Sizin ülkenizden nasıl çıkar?” başlığıyla sıfırdan, herhangi bir mirasa konmadan, kendi kendilerine milyarder olan...
EMOJİLE

İngiltere merkezli Centre for Policy Studies kurumu, “Süper Girişimciler: Sizin ülkenizden nasıl çıkar?” başlığıyla sıfırdan, herhangi bir mirasa konmadan, kendi kendilerine milyarder olan kişilerin özelliklerini ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, süper girişimciler olarak gösterilen bu kişilerdeki en önemli özellik girişimcilik ruhu. Buna ek olarak, kendine güven, hırs, başarısızlıkla baş edebilme de kendi kendine milyarder olan kişilerde sıkça rastlanan özellikler.

SÜPER GİRİŞİMCİ NASIL OLUNUR?

Araştırma süper girişimci olmak içinse bu özelliklerden biraz daha fazlasına “bilgi ve eğitime” gerek olduğuna işaret etti. Araştırmaya göre, süper girişimcilik “bilgi yoğun girişimcilik” gerektiriyor.

ABD’li süper girişimcilerden sadece yüzde 16’sı iyi bir eğitim almamış. Geri kalanı ise ülkenin en iyi okullarından mezun olup, dünyanın en iyi eğitimlerinin verildiği kurumlardan yüksek lisans ve doktoralarını tamamlamış.

REKABET VE ZENGİNLİK HIRSI

Araştırma rekabet ruhu ve zenginlik hırsının da süper girişimci olmak için sahip olunması gereken özelliklerden olduğuna işaret etti. 1000 KİŞİ VAR Çalışmaya göre dünyada sıfırdan milyarder olan 1000 kişi bulunuyor. Çalışmada 1996 ve 2010 yılları arasında Forbes dergisinin en zenginler listesine giren kadın ve erkek girişimciler incelendi.

HANGİ ALANLAR DAHA UYGUN?

Araştırmaya göre bilişim, biyoteknoloji, finans ve perakende milyarderin çoğunlukla görüldüğü alanlar. Forbes verilerine göre, bilişim ve biyoteknoloji ABD’li girişim sermayelerinin yarısından fazlasının yer aldığı alanlar.

NEREDELER?

Süper girişimcilerin çoğunlukla bulunduğu yer Hong Kong. İkinci sırada İsrail, üçüncü sıradaysa ABD yer alıyor. Bu ülkeleri İsviçre ve Singapur takip ediyor.