Dünya Hali

MHP’den Yeni Üniversite Teklifi

Şandır, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde Tarsus Üniversitesi’nin 9 fakülte, 3 yüksekokul ve 3 enstitü ile kurulmasının öngörüldüğünü belirtti. Şandır, teklifin gerekçesinde şunlara yer verdi: ”Tarsus, Doğu..

MHP’den Yeni Üniversite Teklifi

Şandır, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde Tarsus Üniversitesi’nin 9 fakülte, 3 yüksekokul ve 3 enstitü ile kurulmasının öngörüldüğünü belirtti.

Şandır, teklifin gerekçesinde şunlara yer verdi:

”Tarsus, Doğu Akdeniz Bölgesi’nin güneyinde 30 kilometre sahil bandı olan ve Berdan Çayı’nın kollarının suladığı çok verimli bir ova üzerinde kurulmuştur. 312 bin 573 nüfus ile il nüfus büyüklüğü sıralamasında 24 ilden daha büyüktür. Tarsus ilçesi hariç tutulmak üzere Mersin’de Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre lise veya dengi okul mezunu olanların sayısı 212 bin 509, yüksekokul veya fakülte mezunlarının sayısı 86 bin 774’tür. Diğer bir deyişle yüksekokul veya fakülte mezunlarının, lise veya dengi okul mezunlarına oranı yüzde 40,8;dir ve bu oran yüzde 40,1 olan Türkiye ortalamasına yakındır.

Tarsus’ta lise veya dengi okul mezunu olanların sayısı 43 bin 422, yüksekokul veya fakülte mezunlarının sayısı 14 bin 276’dır. Yüksekokul veya fakülte mezunlarının, lise veya dengi okul mezunlarına oranı ise yüzde 32,9’dur ve Türkiye ortalamasının çok altındadır. Bunun değişik sebepleri olabilir ve bunların başında okumuş olan kesimin iş umudu ile başka şehirlere göç etmesi gelebilir. Bir başka sebep olarak da gelir seviyesi düşük ailelerin, lise ve dengi okulu bitiren çocuklarını başka şehirlerde okutamayacak olması gösterilebilir. Her iki durumun varlığı, Tarsus’ta bir üniversitenin eksikliğine vurgu yapmaktadır. Kurulacak üniversite yüksekokul ve fakülte mezunlarına bir iş imkanı doğuracağı gibi üniversite-sektör işbirliği ile ilçede yeni iş alanları oluşturarak istidama katkı sağlayacaktır.”

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL