Metin Şentürk 270’i ‘Gördü’

Dünya Hali
Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, yapacağı otomobille ”Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru”nu kırma denemesinin, bir oyun olmadığını belirterek, ”Benim ülkeme hediye etmek istediğ...
EMOJİLE

Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, yapacağı otomobille ”Dünya Görme Engelliler Sürat Rekoru”nu kırma denemesinin, bir oyun olmadığını belirterek, ”Benim ülkeme hediye etmek istediğim bir rekor. Herkesin bana dua etmesini istiyorum” dedi.

Şentürk, antrenörü Volkan Işık‘ın arka araçtan kaskın içerisindeki telsiz tertibatıyla kendisini yönlendirdiği denemelerde, saatte 270 kilometreye ulaştığını bildirdi.

Türkiye’nin en uzun pistine sahip Şanlıurfa GAP Havaalanı’nda bir kaç gündür çalışmalarını sürdüren Şentürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, hedefinin cuma günü yapılacak rekor denemesinde 300 kilometre sürate ulaşmak olduğunu hatırlattı.

Çalışmasının başkanlığını yürüttüğü Dünya Engelliler Vakfı‘nın bir projesi olduğunu ve rekoru kırması durumunda Türkiye ve tüm dünyadaki engellilerin hayata duruşunun değişeceğine inandığını dile getiren Şentürk, bu vesileyle evlerine hapsolmuş ya da hapsedilmiş engellilerin sokağa çıkacağına inandığını ifade etti.

Rekor denemesi için son iki adımlarının kaldığını belirten Şentürk, şunları söyledi:
”26 Mart’tan beri burada çalışıyoruz. Hedefe ulaşmamıza son 2 gün kaldı. 270 kilometre sürate arabada yalnız başıma hazırım. Ünlü pilot Volkan Işık’ın gözetiminde yapılan denemelerde arka araçtan kaskın içerisindeki telsiz tertibatıyla beni yönlendirerek, 270 kilometreye tek başıma ulaştım. İlk çalışmalarımıza farklı başladık. Yanımda Volkan Işık vardı. Sonra başka bir adam yanıma geldi. Volkan bey arka arabaya geçti. Şimdi işin 3. etabına geldik.”
Arabasından bahsederken ”ben ve canavarım” diyen Şentürk, ”Her şey keyifli gidiyor. Bu rekoru ülkeme hediye etmek istiyorum. Bir daha söylüyorum, bu bir oyun değil. Benim ülkeme hediye etmek istediğim bir rekor. Herkesin bana dua etmesini istiyorum” diye konuştu.

ANTRENÖR IŞIK
Şentürk’ün antrenörü ralli pilotu Volkan Işık ise her şeyin çok iyi gittiğini ifade ederek şunları kaydetti:
”Şentürk’ün hisleri çok önemli, her geçen gün rahat bir şekilde gazlamaya başladı. O rahatladıkça biz de sürati artırmaya başladık. Tabi onu rahatlatmak için temkinli başladık. İstanbul’da çalıştığımız sistematiğimizi biraz daha geliştirdik, biraz daha artırdık daha sonrasında süratimizi artırdık ve ben arka otomobile geçtim. Dünkü yaptığımız deneme sürüşünde 270 kilometre sürate eriştik. Bu çok önemli bir rakam rekor için. Ortalama için yeterli ancak biraz daha süratlenmesini hedefliyoruz. Daha süratli bir tempoya çıkacağız.”
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme