Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı

Dünya Hali
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Biga, Çan, Bayramiç ve Lapseki çevrelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak yağış görüleceği uyarısında bulundu. Meteoroloji’den yapılan yazılı açıklamada, İzmir ve Ba...
EMOJİLE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Biga, Çan, Bayramiç ve Lapseki çevrelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak yağış görüleceği uyarısında bulundu. Meteoroloji’den yapılan yazılı açıklamada, İzmir ve Balıkesir radarından alınan son verilere göre Çanakkale’nin Biga, Çan, Lapseki ve Bayramiç ilçeleri çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiğine dikkat çekildi. Oluşması muhtemel ani sel, su baskını ve yıldırım risklerine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

İstanbul’da sağanak yağış

İstanbul’da sağanak yağış akşam saatlerinde etkisini artırırken, metrekareye Çatalca’da 164, Kilyos’ta 163, Terkos’ta 125 ve Sarıyer’de 110 kilogram yağış düştü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentte sabah başlayan sağanak yağış, akşam saatlerinde şiddetini artırdı. Yağış, Beykoz Tokatköy ve Sarıyer bölgelerinde su baskınlarına neden oldu.

İstanbul İtfaiyesi ve tüm birimler su birikintilerine müdahale etti. Yağışın artmasıyla birlikte İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ekipleri bölgeye sevk edildi. İtfaiye 69 personel, 27 araç, 14 motopomp, 6 dalgıç pompa, İSKİ 5 ekip 6 motopomp, Yol Bakım 3 Kombi, 3 mazgal ekibi, Atık Yönetim Müdürlüğü de 5 süpürge aracıyla bölgede çalışmalarına devam ediyor. Kuzey kesimlerde Çatalca çevresi, Sarıyer ve Beykoz’da etkili olan yağışlı havanın etkisini sabaha kadar devam ettirmesi bekleniyor. Metrekareye Çatalca’da 164, Kilyos’ta 163, Terkos’ta 125, Sarıyer’de ise 110 kilogram yağış düştü.

Beykoz’da heyelan

Öte yandan, sağanak yağışın etkisiyle Beykoz’a bağlı Değirmendere Köyü sapağında heyelan meydana geldi. Buradaki yol, heyelan nedeniyle araç trafiğine kapandı. Yolu açmak için iş makineleriyle çalışma yürütülecek.

İzmir’deki yağış hayatı felç etti

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde öğle saatlerinde başlayan ve bir saat kadar süren sağanak yağış, hayatı felç etti. Bazı sokaklarda taşkın korkusu yaşandı. Sağanak yağış sonrası çarşı merkezi ve birçok sokakta su taşkını riski oluştu. Selçuk Belediyesine bağlı ekiplerin birkaç saat önce ızgara ve mazgalları temizlemesine karşın sokakların suyla kaplanması, yağmur sularının bazı dükkanların kapısına kadar yaklaşması esnafı endişelendirdi.

Tekirdağ’da dereler taştı evleri su bastı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yağan sağanak yağış sebebiyle dereler taştı. Derelerin taşması sonucu Başka Çerkezköy Kaymakamlığı olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluş binaları sular altında kaldı. Çerkezköy Adliyesi, İlçe Mill Eğitim Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlüğü, gibi kuruluşların bulunduğu Kaymakamlık binasının 1. katı tamamen sular altında kaldı.

Gece saat 01.00 sularında adliye çalışanları kepçe yardımıyla kaymakamlı binasına girebildiler. Zemin katta bulunan Mahkeme Salonları, Avukatlar Odası, İcra Müdürlüğü tamamen sular altında kaldı. İlerleyen saatlerde suyun yükselmesi sebebiyle kepçe yardımıyla içerideki görevliler tekrar dışarıya çıkartıldı. Çok sayıda evrak ve icra dosyaları da sel suları altında kaldı. Bu arada aynı bölgede bulunan Orman İşletme Şefliği, Çerkezköy Polisevi, 75. Yıl İlköğretim Okulu ve Trafik Tescil Şube Müdürlüğü de sular altında kaldı. Çerkezkzöy Belediyesi Ekipleri, su baskınlarına aralıksız müdahale ediyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme