Dünya Hali

Meteoroloji’den Dünyada İlk 10 Hedefi

Yurt genelindeki yağış ortalamalarında artış kaydedildi. Güneş, Meteoroloji Genel Müdürlüğünde basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teknik altyapı olarak kurumu daha ileri götürmeyi planladıklarını anlatan Güneş, 2012 yılı..

Meteoroloji’den Dünyada İlk 10 Hedefi

Yurt genelindeki yağış ortalamalarında artış kaydedildi.

Güneş, Meteoroloji Genel Müdürlüğünde basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Teknik altyapı olarak kurumu daha ileri götürmeyi planladıklarını anlatan Güneş, 2012 yılı sonuna kadar yüksek teknolojili radar sistemi sayısını 11’e yükselteceklerini söyledi. Kurum olarak yüksek teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirten Güneş, ”Kurumu, dünyanın ilk 10 meteoroloji teşkilatı arasına sokmayı hedefliyoruz. Bu hedefi yakalamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda gerekli alt yapı çalışmalarını 5 yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi. Güneş, hedeflerle ilgili mali açıdan sorun olmadığını da belirtti.

Uzun vadeli meteorolojik verilere yönelik soru üzerine Güneş, süre uzadıkça tahminlerin isabet oranının azaldığının altını çizdi. Güneş, bu nedenle kısa vadeli tahminlerin tutarlılık oranlarının daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Genel Müdür İsmail Güneş, bu seneki yağış oranlarına ilişkin bilgileri de paylaştı. Güneş, ”İç Anadolu bölgesinde yağışlar geçen senenin yüzde 17 üzerinde. Yağışlar bu yıl geçen yıla göre Marmara’da yüzde 16, Ege’de ise yüzde 14 azalmış durumda. Uzun yıllar ortalamasına göre yağışlar, Marmara’da yüzde 11, Ege’de yüzde 7, Akdeniz’de yüzde 14, Türkiye genelinde yüzde 11 arttı” dedi.

Nükleer Enerji Santrallerinin küresel ısınmaya etkilerine yönelik soru üzerine Güneş, ”Nükleer enerji temiz enerji olarak geçiyor. Küresel ısınmaya olumsuz bir etkisi yok” dedi.

Vatandaşların doğru bilgilendirilmesinin önemine de işaret eden Güneş, bugün bir yayın organında ”çok kuvvetli yağış uyarısı” yapıldığını ancak kendilerinin böyle bir raporunun olmadığını söyledi.

Hava Tahminleri Dairesi Başkanı Hüseyin Yozgat da mevsimsel tahminler hakkında bilgi verdi. Uzun vadeli tahminlerin değişken olabileceğini anımsatan Yozgat, ”Önümüzdeki 3 aylık dönem yağış açısından mevsim normalleri civarında seyredecek. Sıcaklık bakımından Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 1-2 derece normalin üzerinde olmasını bekliyoruz” dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL