Menüde Tavuklu Baklava Bile Var

Dünya Hali
Yaygınlaşan fast food kültürüne bağlı olarak açılan tavuk restoranlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Buralarda çeşit çeşit tavuk ürünlerine yer veriliyor. Tavuk sandviç, tavuk döner, tavuk şiş bu le...
EMOJİLE

Yaygınlaşan fast food kültürüne bağlı olarak açılan tavuk restoranlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Buralarda çeşit çeşit tavuk ürünlerine yer veriliyor. Tavuk sandviç, tavuk döner, tavuk şiş bu lezzetlerden sadece birkaçı…
 

Yeni açılan bir tavuk restoranında ise duyunca "Yok artık!" diyeceğiniz tatlar müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tavuklu baklava da bunlardan biri. "Tavuklu baklava da olur muymuş?" demeyin, olmuş bile…

Manisa Akhisar’daki ‘Tav-vuk’la karşılaşmadan önce biz de böyle bir lezzetin olabileceğine ihtimal vermezdik. Siz de bizim gibi bunun ‘baklava görünümlü tavuklu bir yemek olduğunu’ düşündüyseniz, yanıldınız demektir. Sorduk, öğrendik bildiğimiz baklavanın tavuklusu… Baklava hamurunun arasına ceviz ve tarçın ile yoğrulan tavuk etinden oluşan bir harç konuluyor. Ağzınıza belli belirsiz gelen tavuk tadı değişik bir lezzet oluşturuyor.

Tavuklu baklavanın fikir babası Keskinoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu. Bazı tatlıların yapımında kullanılan tavuğun baklava ile de yakışacağını düşünmüş. Keskin Bey, yapılış sürecini de çok yakından takip ettiğini anlatıyor. İstediği tadı tutturmak pek kolay olmamış. Hatta 9-10 denemenin sonunda ancak "İşte bu!" diyebilmiş… Tavuklu baklavayı ilk duyduğunda tıpkı bizim gibi şaşıran müşterilerin, sonrasında çok beğendiklerini anlatıyor. Keskinoğlu Grubu’nun açtığı ‘Tavvuk’ (yazım yanlışı değil, adı bu) restoranda şaşırtan tatlar bununla sınırlı değil. Daha önce hiç duymadığımız birçok tavuk yemeği menüdeki yerini almış durumda. Eğer siz de döner -ayran ya da hamburger- kola ikilisinden sıkılıp damak tadında macera arayanlardansanız, işte ilginizi çekecek ürünler:

Tavuk mantı: Klasik mantı hamurunun arasına konulan kıyma harcının yerini haşlanmış tavuk almış. Ön fırınlama işleminden sonra kızartılan ‘Tavuk Mantı’ servis edilirken üzerine yoğurt ve salçalı sos ilave ediliyor.

Tavukmacun: Türk milletinin vazgeçilmezi lahma cuna yeni bir yorum katılmış adeta. Baharatlı tavuk eti harcıyla hazırlanan ‘Tavukmacun’ lahmacun tutkunlarının beğenisine sunulmuş.

20 Günlük Piliç Çevirme: Hemen pilicin yirmi gün boyunca çevrildiğini düşünmeyin. Tavuktan biraz küçük 600-650 gram piliçlerle hazırlanıyor. Piliçler, kırmızı toz biberle terbiye ediliyor. Tek kişiyi doyuracak büyüklükte olduğu için tek porsiyon şeklinde sunuluyor.

Tavuk İskender kebap: Et döner ile hazırlanan Bursa’nın meşhur İskender kebabını bir de tavuk dönerle deneyin. Tavuk Bursa kebap, bildiğimiz pide yerine daha yumuşak ve lezzetli olan Akhisar pidesi ile servis ediliyor.

Lades lokma: Küçükken lades kemiği ile tutuştuğumuz ladesleri hatırlatacak nostaljik bir lezzet. Lades kemiğinin bulunduğu bölüm lokmalık olacak şekilde etiyle beraber kesiliyor. Sadece bu kesim işlemine özel ithal makineler kullanılıyor. Kesilen kısım marine edilerek üstü kaplanıyor. Daha sonra kızartılarak servis ediliyor. Lades lokma Türkiye’de bir ilk.

20 günlük piliç çevirme ile Tavuk Bursa kebap tüm bu lezzetler arasında en çok rağbet görenlerden. Manisa Akhisar’da açılan restoranın beş yıl içinde Türkiye’nin iki yüz farklı noktasına taşınması planlanıyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Manisa, Trabzon, Bursa, Eskişehir, Antep ve Edirne öncelikli hedefler arasında yer alıyor.

TAVVUK: İzmir- İstanbul karayolu, Kayalıoğlu mevkii Akhisar/ Manisa

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme