Memur ve emekli maaşlarına sürpriz zam

Dünya Hali
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasa değişikliğini onaylamasıyla büyükşehir statüsü kazanan 13 ilde görev yapan binlerce memura zam göründü. 657 sayılı Devlet Memur ları Kanunu’na göre, bu i...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasa değişikliğini onaylamasıyla büyükşehir statüsü kazanan 13 ilde görev yapan binlerce memura zam göründü. 657 sayılı Devlet Memur ları Kanunu’na göre, bu illerde çalışan yüksekokul ya da üniversite mezunu memurların makam ve görev tazminatı artacak.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, 6360 sayılı ‘On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un detaylarına inildikçe birçok memur ve emekli ye gizli zam yapıldığı ortaya çıktı.

Düzenlemeyle Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi oldu. Yeni statü, bu kentlerde belediye, valilik, il özel idareleri ve milli eğitim müdürlükleri gibi bakanlık birimlerinde çalışanlara zorunlu sürpriz zammın yolunu açtı.

Sürpriz zam sadece 1.derece memurları değil, bu illerde aynı kadroda görev yaptıktan sonra emekli olanları da kapsayacak. Örneğin, bir il milli eğitim müdürünün aylık maaşına sadece makam ve görev tazminatındaki farktan dolayı 72 TL zam gelirken, emekli bir belediye başkanı ise ayda 215 lira fazla ödeme alacak.

Emeklilerin varisleri dahi büyükşehir zammından yararlanabilecek. Bu illerden emekli olmuş, üst düzey memurların dosyaları tek tek incelenerek, farklar maaşlara eklenecek. Sürpriz zamma ek olarak büyükşehir sınırları içinde çalışan memurlara daha önce çıkarılan kararnamelerden kaynaklanan ek ödemeler de maaşlara yansıyacak.

samanyolu haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme