Meğer Greenpeace Bir Şirketmiş!

Dünya Hali
Kamuoyunun, fabrika bacasındaki, Enerji Bakanlığı’nın çatısındaki ya da denizdeki eylemleriyle tanıdığı çevre örgütü Greenpeace‘in bir şirket olduğu ortaya çıktı. Greenpeace Akdeniz Kurumu...
EMOJİLE

Kamuoyunun, fabrika bacasındaki, Enerji Bakanlığı’nın çatısındaki ya da denizdeki eylemleriyle tanıdığı çevre örgütü Greenpeace‘in bir şirket olduğu ortaya çıktı.

Greenpeace Akdeniz Kurumu‘nun İngilizce hazırladığı yıllık mali durum raporuna göre örgüt, büyük ölçüde ‘Greenpeace Akdeniz Basım ve Tanıtım Hizmetleri Limitet Şirketi’ tarafından destekleniyor. Üstelik uluslararası Greenpeace şirketleriyle alışveriş yaptığı gerekçesiyle yüklü miktarda para transferi gerçekleştiriyor. Yine rapora göre Greenpeace Akdeniz Kurumu, şirketten 632 bin Euro bağış alıyor.

Greenpeace‘in hazırlattığı Mali Durum Raporu‘nda, Greenpeace Akdeniz Kurumu‘na diğer ülkelerdeki Greenpeace örgütlerinden 2008’de 282 bin Euro geldiği görülüyor. Aidat, hibe ve toplama işlemlerinden ise kasaya 1 milyon 215 bin Euro girmiş. 260 bin Euro diğer gelir kalemi ile toplam gelir 1 milyon 497 bin Euro olmuş. 2008’de 1 milyon 422 bin Euro harcayan şirket 75 bin Euro fazla vermiş. Türkiye‘deki Greenpaece yapılanmasının diğer bağlı örgütlere 30 bin Euro borcu gözüküyor. Bağlı şirketlere olan borç ise tam 57 bin Euro. Diğer alacaklılar bölümünde ise 58 bin Euro gibi bir rakam var. Kurumun 2008 toplam borcu 302 bin Euro. Raporda ilginç bir bilgiye de yer veriliyor. Buna göre kurum, 6 Aralık 2006’da Oceans kampanyası kapsamında Lübnan‘da kullanılmak üzere 280 bin dolar bağış aldı. Bunun ise sadece 59 bin Euro‘sunu kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme