Meclis’te samanlı protesto!

Dünya Hali
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, saman fiyatlarının yüksek olmasına tepki göstermek için Meclis kürsüsüne saman getirdi. Öğüt, "Ot yok saman yok; bu memleketi ota, samana muhtaç bıraktınız. S...
EMOJİLE

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, saman fiyatlarının yüksek olmasına tepki göstermek için Meclis kürsüsüne saman getirdi. Öğüt, "Ot yok saman yok; bu memleketi ota, samana muhtaç bıraktınız. Sayın Bakan zaman gelecek sizin maaşınız bu samanı almaya yetmeyecek" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri devam ediyor. Tasarı üzerine söz alan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, kürsüye getirdiği küçük bir balya samanla, saman fiyatlarına tepki gösterdi. Öğüt, 12 Aralık 2012 saat 12 ‘de uğur getirmesi için bir arkadaşının ahırına gittiğini, o sırada ineklerin konuşmaya başladığını belirten Öğüt, ineklerin kendisine ‘Sen hep konuşuyorsun ama bir de bizim dilimizden konuş, belki bizim dilimizden konuşursan anlarlar’ dediğini söyledi.

İNEKLERDEN SAMAN ŞİİRİ
Öğüt, ineklerin bir şiir yazdığını belirterek, "Şiir söyle; ‘Kış geldi kar yağdı kapandık ahıra, ot yok saman yok tezek de yapamıyoruz. Sahibimiz bizden et istiyor, süt istiyor, kışın ısınmak için tezek istiyor. Ot yok saman yok kar yağdı aç kaldık, kapandık ahıra. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Banka köylüyü canından etti. Canlı ineğin kilosu 5TL’ye indi. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Fransa’dan hayvan getirdiler, bizi bitirdiler. Dışarıdan arpa getirdiler, otu bitirdiler. İki inek bir ton samana indi. Elde kalanlar da kasaba gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular. Atalarımız at sırtında muhteşem yüzyıl yazdılar. Bunlar kurbanlık için angus getirdiler, hastalıklı hayvanı millete yedirdiler. İki inek bir ton samana indi, elde kalanlar samana gitti. Köylünün kalkınmasına Fransız kaldılar, gittiler Fransa’da şövalye oldular" şeklinde konuştu.

Gülerek, artık ineklerin konuşmak zorunda kaldığını belirten Öğüt, "Artık insanların konuşmasını dinlemiyorsunuz, anlamıyorsunuz ne yapayım? İnekler konuşmak mecburiyetinde kalıyor" dedi. Öğüt’ün şiirini CHP’liler alkışlarken, AK Parti sıralarından ‘Olmadı, olmadı’ şeklinde sesler duyuldu.

İneklerin aç olduğunu, Doğu’da havanın gece eksi 25-30 derecelere düştüğünü belirten eksi gece 25-30 derece olduğunu belirterek, "Ot yok saman yok; bu memleketi ota, samana muhtaç bıraktınız. Fransa’dan arpa, et, hayvan ithal ediyorsunuz; kendi köylünüze bakmıyorsunuz, gidip orada şövalye oluyorsunuz. Bu mantık mı?" dedi.

"10 İNEK, BİR VEKİL MAAŞI ETMİYOR"
Öğüt, Ardahan Gölgeli Köyü muhtarının kendisine bir mektup yazdığını ve 20 ineğinden 10’unu satmak zorunda olduğunu ve 10 ineğin 7-8 bin TL ettiğini yazdığını aktararak, "10 tane inek bir milletvekili maaşı etmiyor. Düşünebiliyor musunuz?" dedi.

Çiftçi ve köylülerin perişan durumda olduğunu ifade eden Öğüt, Başbakan Erdoğan ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e şöyle seslendi:

"Sayın Başbakanım Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanısınız, Sayın Mehdi Eker Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bakanısınız. Bir yeri sel vurursa, dolu yağarsa afet kapsamına alıyorsunuz. Sizden rica ediyorum; Doğu Anadolu’yu afet kapsamına alın, yoksa 100 yıldan beri ilk defa hayvancılık dibe vurdu. Susuz Belediye Başkanı beni aradı, ‘bir canlı ineğin kilosu 3.5 liraya inmiş. Doğu Anadolu şu anda kar ve kış altında. Eksi 25-30 derece, yani erkekseniz orada bir hafta kalın. Sayın Başbakandan, bakandan rica ediyorum. Doğu Anadolu’yu, Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır’ı, hayvancılık yapan bölgeler afet kapsamı içine alınsın. Orada vatandaşlara saman yardımı yapılsın. Canlı hayvanın kilosu 3.5 lira. Kasapta 30 lira" dedi.

Bütçeye 9 milyar TL’ye yakın sosyal yardımlar için para ayrıldığını, hayvancılık ve tarımı geliştirmek için de aynı miktarda para ayrıldığını belirten Öğüt, "Milleti kendinize muhtaç etmek için sosyal yardımlara ayırdığınız kadar parayı hayvancılığa para ayırıyorsunuz. Dışarıya 3 milyar lira para ödediniz, kendi köylünüze ödemiyorsunuz" dedi.

Konuşmasının sonunda yanında getirdiği paketten küçük bir balya saman çıkaran Öğüt, kürsüye saygısı olduğu için bu samanı kürüye koymayacağını söyledi. Öğüt, "Sayın Bakan zaman gelecek sizin maaşınız bu samanı almaya yetmeyecek" dedi.
 

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme