Manken Askerle Korunuyor

Dünya Hali
Devrimci Karargâh‘ın 11 Eylül tarzı bir terör saldırısı için üs olarak seçtiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda güvenlik, kulelerdeki "manken askerlere" emanet. Üstelik SABAH g...
EMOJİLE

Devrimci Karargâh‘ın 11 Eylül tarzı bir terör saldırısı için üs olarak seçtiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda güvenlik, kulelerdeki "manken askerlere" emanet. Üstelik SABAH gazetesi ekibi kuleye elini kolunu sallayarak çıktı.

Devrimci Karargâh terör örgütünün 11 Eylül tarzı bir terör saldırısı için üs olarak seçtiği anlaşılan İstanbul Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda skandal boyutlarına varan güvenlik zaafını yine SABAH ortaya çıkardı. Havaalanının dış alandaki güvenliği askerlere değil, omzuna plastik maket tüfekler asılmış "manken askerlere" emanet!.. Güvenlik skandalı, SABAH’ın Devrimci Karargâh örgütünün eylem planıyla ilgili araştırması esnasında ortaya çıktı. Havaalanındaki güvenlik önlemlerini yerinde inceleyen SABAH Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek, aprona giden noktaların kontrol edildiği kulübelere cansız mankenler konulduğunu gördü. Bölge sakinleri hatta orada oyun oynayan çocuklar bile kulübedeki askerlerin "süs" olduğunun farkında…

ASKERLER MAÇ YAPIYOR
Ekibimiz, kulübelerde cansız mankenlerin bulunduğu sırada alanı korumakla görevli olan jandarma birliğinin askerlerini, çift kale maç yaparken fotoğrafladı. Güvenlik kulübelerine asker yerine manken konulurken, ekibimiz civarda güvenlik kamerası olmadığını da gözlemledi. Devrimci Karargâh örgütü üyelerinin terörist bir saldırı için, çalışan olarak sızdıkları My Technic şirketinin Güvenlik ve İdari İşler Müdürü Hakkı Süha İnan, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda güvenlik zaafı olduğunu açıklamış ve "İstihbarat eksikse fiziksel güvenlik önlemleri yeterli olmaz. İsteyen aprona da uçağa da bomba koyabilir" demişti. Nitekim tespit edilen bu görüntüler de İnan’ın haklılığını ortaya koyuyor. Devrimci Karargâh örgütünün, güvenlik zaafından ötürü Sabiha Gökçen’i seçmiş olma ihtimali de netlik kazanıyor. Görünen o ki SABAH’ın Devrimci Karargâh’ın planlarıyla ilgili geçen haftaki haberi de güvenlik tedbirlerinin artırılmasını sağlamamış. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda her an askeri bir personelle korunması gereken 41 adet nöbet kulübesi bulunuyor. Normalde bu kulübelerde jandarmaların dış güvenliği sağlaması gerekiyor. Ancak Özel İstihbarat Müdürümüz Abdurrahman Şimşek, havalimanının ana kapısından geçti ve manken yerleştirilmiş kulübelerden birine elini kolunu sallayarak girdi. Yaklaşık 1 metre 90 cm. boyundaki cansız mankenlerle fotoğraf çektirdi. Sonra güvenlik barikatını aşarak, girilmesi kesinlikle yasak olan bölgeye girdi ve yine elini kolunu sallayarak uçakların bulunduğu aprona yüz metre yaklaştı.

NÖBET (!) DEĞİŞİKLİĞİ
Sabah saat 09:15’ten öğlen 12:00’ye kadar Sabiha Gökçen Havalimanı’nın çevresini kuşatan güvenlik bölgesini gözetleyen ekibimiz, saat 10.00’da cansız mankenlerin bulunduğu kulübelerin bir kısmında 12.00 itibariyle askerlerin silahlı nöbet tutmaya başladığını gördü. Askerler, mankenleri yerinden kaldırırken bir hayli de zorlandı. Hatta mankenlerin kolları ve bacakları askerlerin elinde kaldı. Gece ve sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı çevresinde araştırma yapan ekibimiz, saat 22.00 sularında 41 nöbet kulübesinin sadece dördünde gerçek asker bulunduğunu tespit etti. Diğer kulübelerde yeşil bereli manken askerler vardı. Dört kulübede ise o bile yoktu. Sabah saatlerinde de yine dört kulübede asker olduğu, diğer kulübelerde asker bulunmadığı gözlendi. Apron ile dış güvenliğin sağlandığı bölge arasındaki barikatlar civarında ne bir asker ne de dış güvenlik memuru görülmedi. Ana kapıdan girdikten sonra terminalin çevresinde defalarca tur atan ekibimiz, şüpheli hareketlere rağmen durdurulmadı.

ÖRGÜT SIZMIŞTI
Devrimci Karargâh terör örgütü, Sabiha Gökçen’e yönelik yaptığı eylem planı için, uçakların bakımını yapan My Technic şirketine 3 elemanını sızdırmıştı.

MANKEN VAR AMA İYİ KORUNUYOR

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Bekir Ergök, alanı koruyan nöbetçi kulübelerine asker yerine cansız manken konulmasını ilginç gerekçelerle savundu. "Çalışmaların geneline bakmak lazım. Kulübelerde manken var, ama alan iyi korunuyor" diyen Ergök şöyle konuştu: "Sabiha Gökçen’deki güvenlik uygulamalarının bir kısmından haberim var. Elektronik gözetleme var, devriyeler geziyor. Kulelerde manken bulunması oranın güvenliği ile doğrudan ilgili bir durum eğil. Diğer önlemleri uluslararası standartlar doğrultusunda. Terminalde bine yakın kamera var mesela. Polis, istihbarat anlamında iyi çalıştığı için saldırı planı yapanlar önceden yakalandı. Cansız manken, Jandarma Bölük Komutanlığı’nın geçici güvenlik tedbirlerinden yalnız biri. Sadece kuleyle koruma olmaz. Zaten bu kadar büyük bir alanı korumak ne kadar mümkün o da tartışılır." Sabiha Gökçen Havalimanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Şirketi’nin (HEAŞ) Güvenlik Müdürü Sedat Veyisoğlu ise alandaki güvenlik tedbirlerinin yeterli olduğunu savunarak, "Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı’nda belirtilen bütün şartları yerine getiriyoruz. Güvenlik zaafı yok" diye konuştu.

İŞTE KUŞBAKIŞI GÜVENLİK SKANDALI

Google Earth‘ten alınan uydu görüntüleri üzerinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki güvenlik zafiyetini adım adım görmek mümkün… Oysa ki daha kısa süre önce, 9 Kasım günü yayınlanan SABAH gazetesinde Devrimci Karargâh terör örgütünün, hazırlıklarıyla Özdemir Sabancı suikastını,

yöntemi itibariyle de 11 Eylül saldırılarını andıran sansasyonel terör eylemi planı detaylarıyla yer almıştı. Ancak yetkililerin bu habere rağmen havaalanındaki güvenlik önlemlerini artırmak için adım atmadığı açıkca ortaya çıktı. Sabiha Gökçen’de günde 200 uçuş gerçekleşiyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme