Dünya Hali

Malatya’dan Nemrut’a Dev Yatırım

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın önemli kültür mirası ve Türkiye’nin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Nemrut Dağı Milli Parkı’na 5 yıldızlı bir otel yaptırmak üzere harekete..

Malatya’dan Nemrut’a Dev Yatırım

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın önemli kültür mirası ve Türkiye’nin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Nemrut Dağı Milli Parkı’na 5 yıldızlı bir otel yaptırmak üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Bir girişimcinin yapacağı otel için hazırlıkların sürdüğünü anlatan Saran, Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, otelin yapılmasını uygun görmediği şeklinde kamuoyunda bir kanı olduğunu ancak yapılacak otelin koruma kurullarının sorumluluk alanında olmadığını dile getirdi.

Otelin milli park alanı içinde yapılacağını kaydeden Saran, şöyle konuştu:

”Milli park alanı sorumluluğunu elinde bulunduran Çevre ve Orman Bakanlığı, bizim başvurumuzu değerlendirerek olumlu gördü. Milli park alanı içinde otel yapılmasına elverişli bir plan değişikliğini öngören bir hazırlığı yaptılar ve bunu kurumların görüşlerine sundular. Bu şu anlama geliyor: Milli park alanı içinde Malatya tarafında turistlerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir otel yapılabilmesine elverişli bir plan değişikliği yaptılar. Kurumlardan da görüşler geldi. Tamamı olumlu. Kültür ve Turizm Bakanlığındaki koruma kurulunun bir kaygısı oldu. Söz konusu plan değişikliğinde kesin bir yer belirlenmemiş olduğu için belki yapılacak otelin tepeye çok yakın olması riski bulunabilir düşüncesi ile yerinin ve konumunun belirlenmesi arzu edildi. Kurulun, otelin yapılacağı yerin tam olarak belirlenmesi yönündeki hassasiyetini belirten bir kararı var. O doğrultuda biz de otelin yapılacağı yeri belirten talep yazısını ilettik.”

Yapılacak otelin tarihi eserlere sorun teşkil edecek durumu olmadığını aktaran Ulvi Saran, ”Otel tepeden 3,5 kilometre aşağıda ve tepeden gözükmeyecek bir vadi içinde yapılacak. Dolayısıyla kurulun kaygısına esas teşkil edecek bir sorun yok” dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL