Mahalleye Asansörle Çıkıyorlar

Dünya Hali
Karabük Belediyesince, vatandaşların yaya olarak çıkmakta güçlük çektiği mahalleye 34 metre yüksekliğinde asansör yapılarak 15 dakikalık tırmanış süresi 2 dakikaya indirildi.Kent merkezindeki bir tepe...
EMOJİLE

Karabük Belediyesince, vatandaşların yaya olarak çıkmakta güçlük çektiği mahalleye 34 metre yüksekliğinde asansör yapılarak 15 dakikalık tırmanış süresi 2 dakikaya indirildi.Kent merkezindeki bir tepeye kurulu Kayabaşı Mahallesi’nin sakinlerinin anayolun yüksek kesimdeki evlerine gitmekte zorlanması nedeniyle belediye tarafından 500 bin lira harcanarak yapılan 13 kişilik 2 asansör, yüzlerce merdiveni tırmanmak zorunda kalan vatandaşların çilesine son verdi.

Belediye Başkanı Rafet Vergili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahallede oturanların yıllardır yüzlerce merdiveni tırmanarak evlerine gidebildiğini, özellikle yaşlıların merdivenler nedeniyle mahalle dışına bile çıkamadığını söyledi.

Yaşanan sıkıntıya son vermek için asansör projesini hayata geçirdiklerini anlatan Vergili, şunları kaydetti:

”Seçim çalışmalarında mahalle sakinlerinin benden istediği tek şey bu duruma çözüm bulmaktı. Biz de asansör uygulamasını başlattık. Özellikle vatandaşlar mahalle dışında kurulan pazar yerine gidip gelirken zorluk çekiyordu. Ellerinde ağır pazar poşetlerle merdivenleri dakikalar sonra dinlene dinlene çıkıyorlardı. Karayolundan gitmek isteseler yolları uzuyordu. Bundan dolayı tek çarenin asansör olduğunu düşündük. Vatandaşımızın bu sıkıntıyı daha fazla çekmesine gönlümüz razı olmadı. Hemen bir proje hazırlatarak çalışmalara başladım. Asansörlerin kuleleri dikildi. 2 adet 13 kişilik asansörlerden manzara da izlenebiliyor. Mahalleye çıkarken keyfine doyum olmayan manzarayı vatandaşımızdan esirgemek istemedik.”

Asansör görevlisi Muharrem Yıldız da günde yüzlerce kişinin asansörü kullandığını belirterek, ”İki görevli olarak asansörleri sürekli kontrol ediyoruz. Sabah saat 07.00’den 23.00’e kadar asansörler çalışıyor. Vatandaşların yüklerine yardımcı oluyoruz. Arıza olunca anında müdahale ediliyor” dedi.

Vatandaşlar da gecekonduların ağırlıklı olduğu mahalleye getirilen hizmetten mutluluk duyduklarını ifade ederek, ”Geçmişte 15-20 dakikada evimize ulaşabiliyorduk. Şimdi 2 dakikada mahalledeyiz. Anayoldan bindiğimiz asansörden mahallemizdeki yola iniyoruz. Özellikle engelliler bu sayede mahalleden dışarı çıkabiliyorlar” dedi.

Aa