Libya’dan Tahliyeler Sürüyor

Dünya Hali
Bingazi Limanı’ndan hareket eden ve yaklaşık 40 saat süre yolculuğun ardından Marmaris Limanı’na giriş yapan TCG İskenderun fırkateynindeki yolcuları, Muğla Valisi Fatih Şahin karşıladı. L...
EMOJİLE

Bingazi Limanı’ndan hareket eden ve yaklaşık 40 saat süre yolculuğun ardından Marmaris Limanı’na giriş yapan TCG İskenderun fırkateynindeki yolcuları, Muğla Valisi Fatih Şahin karşıladı.

Libya’dan Türk vatandaşlarının tahliyesi faaliyetlerine iştirak eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Nakliye Gemisi TCG İskenderun fırkateyni, yaklaşık 40 saat süren yolculuğun ardından 427’si yabancı bin 526 yolcusuyla kılavuz gemiler ve sahil güvenlik botları eşliğinde Marmaris Limanı’na giriş yaptı.

45 DAKİKA GEMİDE BEKLEDİLER
Limana yaklaşan TCG İskenderun fırkateyninin yan çıkış kapılarının açılmaması nedeniyle yolcular yaklaşık 45 dakika gemide bekledi. Limana bir vinç yardımı ile getirilen seyyar köprünün geminin arka kısmına monte edilmesinin ardından yolcular limana giriş yaptı.

Yolcuları, Muğla Valisi Fatih Şahin, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Şafak Yürekli, Marmaris Kaymakamı Serdar Polat ve AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, karanfillerle karşıladı. Pasaport işlemleri tamamlanan yolcuların bir bölümü otele, bir kısmı ise otobüslerle ailelerinin yaşadığı illere gönderildi.

Pasaportu olmayan yabancılara, pasaport kontrol noktasında, ülkelerinin büyükelçilik görevlileri tarafından ”seyahat belgesi” düzenleniyor.

ÇOCUK VE BEBEKLERİ ASKERLER TAŞIDI
Gemide yolculuk eden 40’dan fazla ailenin bebek ve çocuklarını, gemiden inişlerinden itibaren Aksaz Deniz Üs Komutanlığında görevli askerler kucaklarında taşıyarak pasaport kontrol noktasına götürdü.

Yabancı yolcuları, ülkelerinin büyükelçilik görevlilerinin karşıladığı gözlendi. Gemideki yolcuların bavulları da Aksaz Deniz Üs Komutanlığında görevli askerler tarafından otobüslere kadar taşındı.

TÜRK YOLCULAR
TCG İskenderun fırkateyninde yolculuk eden bin 99 Türk yolcu, gemi limana yaklaştığı andan itibaren ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile ”En büyük Türkiye” ve ”En büyük asker bizim asker” sloganları attılar. Limanda bekleyen gazetecilere yaşadıklarını anlatan Türk yolcular, tahliye operasyonu ile Türkiye’nin 25’den fazla ülkenin vatandaşlarını Türkiye’ye getirdiğine işaret ederek, ”Türkiye büyüklüğünü tüm dünyaya gösterdi. Gemilerde, Türk vatandaşlarının yanı sıra çok sayıda yabancı vardı. Onlar bize minnet duygularını ifade ettiler” dedi.

Yolculuk boyunca, gemi personelinin kendilerine gösterdiği sıcak yaklaşım için de teşekkür eden Türk yolculardan biri, şunları söyledi:

”Gemiye alındığımız andan itibaren gözyaşlarına boğulduk. Türk karasularına giriş yapınca birçok arkadaşımız, ‘En Büyük Türkiye’ diye tezahürat yaptı. Günlerdir tahliye edilmek için bekliyorduk. Bazı arkadaşlarımızın çalıştığı şantiyeler yağmalandı. Sevdiklerimize kavuşmanın sevinci ile tahliye operasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

208 VİETNAMLI YOLCU
Marmaris Limanı’na giriş yapan TCG İskenderun fırkateynindeki yabancı yolcular arasında, 208 kişi ile Vietnamlılar ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 39 kişi ile Bosna Hersek vatandaşları bulunuyor.

TCG İskenderun firkateynindeki yabancı yolcuların dağılımı şöyle:

”Vietnam 208, Bosna Hersek 39, Makedonya 30, Güney Kore 31, Sırbistan 18, Bulgaristan 22, Ukrayna 17, Suriye 10, Tunus 10, Ürdün 9, Fas 7, Tayland 5, ABD 3, Filipinler 4, Irak 5, Pakistan 2, Hindistan 1, İtalya 1, Kanada 1, Libya 1, Lübnan 1, İngiltere 1, Romanya 1, Cezayir 1 kişi.”

KIZILAY’IN ÇALIŞMALARI
Türk Kızılayı Marmaris Şube Başkanı Nafiz Kamadan, AA muhabirine, Türk Kızılayı tarafından Osman Gazi-1 gemisine 8 bin adet gıda paketi, Orhan Gazi-1’e ise 7 bin 500 adet gıda paketi verdiklerini söyledi. Kamadan, ”Bu 2 gemiye 6 bin adet battaniye ve ayrıca tıbbi sarf malzemesi, hijyen seti verdik. Ayrıca 4 uzman personel ve 1 psikologdan oluşan 10 kişilik ekibimiz beşerli gruplar halinde bu 2 gemiyle Libya’ya gönderildi” dedi.

Türk Kızılayı olarak deniz yoluyla gelecekler için Marmaris Limanı’nda, hava yoluyla tahliye olan vatandaşlar için ise Dalaman Havalimanında gerekli bütün tedbirlerin aldığını bildiren Kamadan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Marmaris Limanında vatandaşlarımız için 10 çadır kuruldu. Bu çadırlarda, kumanya, sıcak çay ve çorba ikramında bulunuyoruz. Dalaman Havalimanında ise 2 adet mobil ikram aracımız gelen misafirlere hizmet veriyor. Türk Kızılayı Marmaris ve Dalaman’da 100 kişilik bir ekiple çalışmalarını yürütüyor.”

2 ASKERİ UÇAKLA 205 KİŞİ DALAMAN HAVALİMANI’NA GELDİ

Trablus’taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla gönderilen iki askeri uçakta bulunan 205 kişi, Dalaman Havalimanı’na geldi.

Türk vatandaşlarının tahliyesi için Trablus’a gönderilen askeri uçaklardan birincisi 105 yolcusuyla saat 19.20’de, ikinci uçak ise 80’i Türk 20’si yabancı uyruklu 100 yolcusuyla 23.30 da geldi. Askeri uçaklarda bulunan 1 Ürdün, 9 Suriye, 2 Fas, 10 Libya, 4 Kosova vatandaşı da askeri uçakla giriş yaptı.

Trablus’tan gelen yolcuları, havalimanında Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz ve Kızılay yetkilileri karşıladı. Sağlık kontrolünden geçirilen, Kızılay ve Muğla Valiliği tarafından kumanya verilen yolcular, otobüslerle gitmek istedikleri yerlere gönderildi.

Bu arada, olayların başladığı 17 Şubattan bu yana 2 bin 312 kişinin Dalaman Havalimanından giriş yaptığı, bunlardan 125 kişinin Hollanda, Suriye, Kosava, Filipin, Ürdün, Arnavut, Mısır, Cezayir, Irak ve Libya uyruklu olduğu bildirildi.

Libya’da yaşananları anlatan yolculardan Dursun Cankurtaran, ”Zaviye kentine 3 kilometre yakınlıktaydım, top sesleri geliyordu. Her tarafta tank, top, tüfek vardı. Başta havalimanı olmak üzere ortalık çok fena, rezillik. Oradaki havalimanı ile burayı kıyaslarsınız orayı görmek istemezsiniz” dedi.

Zeki Çolak ise yaşadığı bölgede çatışmalar olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

”İki gün boyunca evden çıkmadık. Ancak bizlere karşı Libyalıların herhangi bir saldırısı olmadı. Hatta çok yardım gördük. Sıkıntı çekmeyin rahat olun dediler. Bu şekilde günlerimizi geçirdik. Olaylar yatıştıktan sonra en kısa sürede tekrar döneceğiz. Orada bir yaşamımız, kurulu düzenimiz var. Oradan ayrılırken bu kadar üzüleceğimi tahmin etmiyordum.”

Bayram Ali Özyer de Trablus’tan geldiğini ve orada fazla sıkıntı yaşamadığını, orada kalan akrabalarının da 1 hafta içinde Türkiye’ye dönebileceğini ifade etti.

Trablus’taki Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla 1 askeri uçağın daha Trablus’a hareket ettiği belirtildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme