Libya’daki Türkler Zorda

Dünya Hali
Binden fazla vatandaşın havayoluyla tahliye edildiğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”bugün ilgili bakanlarla durumu yeniden değerlendireceğiz” dedi. Devlet Bakanı ve Başbakan...
EMOJİLE

Binden fazla vatandaşın havayoluyla tahliye edildiğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”bugün ilgili bakanlarla durumu yeniden değerlendireceğiz” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de Libya’dan şu ana kadar bin 83 Türk vatandaşının Türkiye’ye getirildiğini bildirdi.

FERİBOTLARININ ROTASI, TRABLUS VE DERNE’DEN BİNGAZİ’YE ÇEVRİLDİ

Libya’daki Türkleri yurda getirmek üzere yola çıkan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’ye (İDO) bağlı ”Orhan Gazi-1” ve ”Osman Gazi-1” feribotlarının rotası, Trablus ve Derne’den Bingazi’ye çevrildi.

Libya’da meydana gelen olaylar nedeniyle bu ülkede mahsur kalan Türkleri yurda getirmek için Yenikapı Limanı’ndan dün saat 16.40’ta yola çıkan İDO’ya ait ”Osman Gazi-1” feribotu ile saat 18.15’te yola çıkan ”Orhan Gazi-1” feribotunun, Girit-Libya arasında saat 14.00 itibariyle buluşması, saat 19.00 sıralarında da Bingazi’ye ulaşması planlanıyor.

Girit açıklarında seyir halinde olan her iki gemide, Türk Kızılayının hazırladığı toplam 40 tonluk yardım malzemesi bulunuyor.

Her iki feribotta, Dışişleri Bakanlığı görevlileri ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekibiyle birlikte toplam 80 personel bulunuyor. ”Orhan Gazi-1” feribotuyla Anadolu Ajansı (AA) ve TRT muhabirleri de Bingazi’ye gidiyor.

Öte yandan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait ”Gelibolu” fırkateyni, ”İskenderun” adlı lojistik gemisi ve bir adet askeri yakıt tankeri de 20 mil mesafeden ”Orhan-Gazi 1” feribotuna eşlik ediyor.

BİNGAZİ HAVAALANINA UÇAKLAR İNİŞ YAPAMIYOR

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Libya’daki Bingazi Havaalanına pistin tahrip olması yüzünden uçakların iniş yapamadığını açıkladı. Mısır’dan yapılan açıklamada, Libya’daki şiddet yüzünden Bingazi havaalanı pistinin tahrip olduğu belirtildi.
FERİBOTLAR LİBYA YOLUNDA

Libya’dan yaklaşık 3 bin Türk vatandaşının tahliyesi için hazırlanan 2 İDO feribotundan ilki yola çıktı. Libya’dan 3 bin Türk vatandaşını tahliye edecek 2 İDO feribotu yola çıktı. 821 Türk vatandaşı da 1 Air Libya, 2 THY tarifeli ve 1 özel tahliye uçağıyla yurda döndü. Cumhurbaşkanı Gül, Türklerin Libya’da siyasete karıştığı iddialarına ilişkin konuştu. Başbakan Erdoğan da Kaddafi’yle görüştü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya’daki olaylara bazı Türkler’in karıştığı iddialarına ilişkin, ”Herhangi bir Türk’ün başka bir ülkede, onların herhangi siyasi faaliyetine katılması söz konusu olmaz tabii ki. Hele hele Ortadoğu ülkelerinde buna Türkler çok daha dikkat ederler. Dolayısıyla doğru olmadığı kanaatindeyim” dedi.

KADDAFİ’YLE GÖRÜŞTÜ, ÖDÜLÜ İADE ETMEYECEK

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Libya’daki Türk vatandaşlarının sorunlarının çözüleceğini söylediği öğrenildi. Erdoğan ile Kaddafi arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Libya’da yaşayan Türk vatandaşlarının durumu ele alındı. Kaddafi’nin, Erdoğan’a ”Türk vatandaşlarının güvenliği ve tahliyelerinin sağlanması taleplerinin normal talepler olduğunu ve Türk vatandaşlarının sorunlarının çözüleceğini” söylediği bildirildi. Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın, Kaddafi İnsan Hakları Ödülünü iadesinin söz konusu olmadığı, bu konunun gündemde bulunmadığı kaydedildi.

ÇELİK: BAŞBAKAN’IN HİTABI SİPARİŞLE TEMİN EDİLMEZ

Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti MKYK Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, ”CHP, Başbakan’ın Libya konusunda açıklama yapmamasını Kaddafi ödülünü almasına bağladı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ödülün iadesi gündeme gelebilir mi? sorusu üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:
”Benim yaptığım açıklamaları kaçırmış olmalısınız. Meddah 3 gün 3 gece Zaloğlu Rüstem’in kahramanlıklarını anlatmış, kendisini dinleyenlerden biri ‘her şeyi anladım ama bu Zaloğlu Rüstem erkek mi kadın mı?’ diye sormuş. 25 bin vatandaşımız orada, onların can ve mal emniyeti bizim milli menfaatlerimiz, Libya halkının menfaatleri, huzur ve barış içinde olması bizim önceliğimizdir. Sayın Başbakan’ın kime, ne zaman ne söyleyeceği ve nasıl hitap edeceği siparişlerle temin edilmez. Devlet yönetimi milli menfaatleri gözetmeyi gerektirir. Herhalde bu sözlerim size çok şey anlatmış olmalı."

FERİBOTLARA FİRKATEYN EŞLİK EDECEK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İDO feribotlarına efakat edecek Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait firkateynin de eş zamanlı olarak Aksaz’dan yola çıkacağını bildirdi.

821 TÜRK VATANDAŞI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Libya’dan 1 Air Libya, 2 THY tarifeli ve 1 özel tahliye uçağı ile 821 Türk vatandaşının Türkiye’ye getirildiği bildirildi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Genelkurmay Başkanlığı ve Kızılay arasında sağlanan koordinasyon sonucu, Libya’da yaşanan olaylar nedeniyle Türk vatandaşlarına yardım malzemesi gönderilmesi ve onların Türkiye’ye getirilmesi çalışmalarına dün de devam edildiği belirtildi.Kızılay tarafından hazırlanan yaklaşık 1,5 ton kumanyanın da Libya’ya giden özel tahliye uçağı ile gönderildiği bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
”THY tarifeli uçağı ile Büyükelçiliğimize tahliye sürecinde destek vermek amacıyla, 7 kişilik Dışişleri Bakanlığı personeli ve 10 kişilik Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan ekip gönderilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilen bin 500 yolcu kapasiteli TCG İskenderun isimli gemi, 2 firkateyn ve 1 yakıt gemisi eşliğinde saat 12.15’de Mersin Limanından Bingazi Limanına hareket etmiştir. Gemi ile 6 bin kişilik kumanya gönderilmiştir. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Genel Müdürlüğüne ait 1. feribot saat 16.40’da, 2. feribot ise saat 18.00’de hareket etmiştir. Feribotlarla 6’şar kişilik 2 sağlık ekibi, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden 8 personel ile Kızılay tarafından hazırlanan 2 bin 500 kişilik kumanya ve ihtiyaç malzemesi, 3 bin adet battaniye, bin 400 adet uyku tulumu ve mat gönderilmiştir.”

Açıklamada ayrıca, gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

250 TÜRK, ARA BÖLGEDE BULUNUYOR

Libya’nın Bingazi kentinden Mısır sınırına ulaşan 250 kadar Türk vatandaşının, ara bölgede oldukları bildirildi.Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri, tahliye edilen Türklerin Mısır’a girmesi için işlemlerin gece geç saatlerde tamamlanacağını açıkladılar.İskenderiye Başkonsolosluğu tarafından, Mısır-Libya sınırındaki Marsamatruh kentinde 5 adet otobüs bekletildiği belirtildi. Libya’dan tahliye edilen Türklerin, THY’nin göndereceği bir uçakla yarın İskenderiye’nin Burc El Arab Havaalanı’ndan öğle saatlerinde İstanbul’a gitmeleri bekleniyor.

20 ÇALIŞAN TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

Libya’da faaliyet gösteren Rönesans İnşaatın 120 çalışanının Mısır’a nakledildiği, bugün Türkiye’ye getirileceği bildirildi. İnşaat şirketinden yapılan yazılı açıklamada Libya’nın doğusunda olayların en sıcak olarak yaşandığı bölgedeki şantiyelerde mahsur kalan 120 kişinin Emsaad sınır kapısından Mısır’a geçtiği belirtildi. Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve İskenderiye Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut’un çalışmalarıyla 120 kişinin İskenderiye’ye oradan da bugün Türkiye’ye sevk edileceği kaydedildi.

DAVUTOĞLU: LİBYA’DA ÖNCELİK CAN GÜVENLİĞİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus’a giderken uçakta yaptığı açıklamada, Libya’daki olaylarla ilgili gereken çalışmaların yapıldığını belirterek, "Libya’da en önemli öncelik can güvenliği" dedi. Davutoğlu, Tunus’ta temaslarda bulunurken, bir taraftan da Libya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Bölgemiz için son derece tarihi günler yaşıyoruz" dedi. Tunus Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, "Bunlar artık, Ortadoğu’nun birbirinden ayrılamaz kaderleri" diye konuştu. Davutoğlu, bütün bu olayların  Tunus’ta, bulunduğu şehirde başladığını söyledi. Libya’da öncelikli konularının vatandaşların güvenliği olduğunu tekrarlayan Davutoğlu, bu çerçevede Cumartesi gününden başlayarak bir tahliye çalışmasını uygulamaya koyduklarını, daha sonra Bingazi’deki gelişmeler dolayısıyla havaalanı ulaşımının mümkün olmadığını söyledi. Libya’da bütün imkanları; havayolu, denizyolu ve karayolu imkanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Davutoğlu, Trablus’tan 550’ye yakın vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı. Davutoğlu, ”bütün imkanları kullanarak 25 bin Türk vatandaşının en sağlıklı şekilde güvenli bölgelere gitmesini sağlamaya çalıştıklarını” bildirdi. Dün gece yapılan toplantıda, Libya’da bulunan bütün vatandaşların yerlerinin tespit edildiğini bildiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dağınık bir tabloyla karşı karşıya olduklarını, bulundukları yer güvenli olan vatandaşların o güvenlikli ortam içinde kalmalarını tercih ettiklerini kaydetti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin yaptığı belirtilen "Libya’yı İtalyanlara ya da Türklere bırakmayacağız" açıklaması ile ilgili olarak, Kaddafi’nin konuşmasında böyle bir ifade kullandığını bildirdi.

ÇAĞLAYAN: HİÇBİR TÜRK’ÜN BURNU KANAMADI

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, öncelikli konunun Türk vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması olduğunu belirterek,”şu ana kadar hiçbir Türk’ün burnu kanamadı” dedi.Bakan Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türkiye İnşaat İşverenleri Sendikası (İNTES), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Libya’da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının katılımıyla ”Libya Değerlendirme Toplantısı” yaptı.

ÇELİK: OLAYLARIN SORUMLUSU TÜRKLER DEĞİL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Libya’da olup bitenlerden Türkleri sorumlu tutmanın kesinlikle kabul edilebilecek bir şey olmadığını söyledi. Hüseyin Çelik ”Libya’da yaşananların ardından Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin oğlu, yaşananlardan Türkleri de sorumlu tuttu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:
”Sayın Cumhurbaşkanımızın da bir açıklaması oldu. Bu güne kadar Libya’da ekonomik faaliyetler dolayısıyla, müteşebbis olarak giden, orada çalışan hiç bir vatandaşımızın Libya’nın iç işlerine karıştığı veya oradaki olaylar içinde yer aldığı kesinlikle tespit edilememiştir. Bizim, başkasının işine karışmak gibi bir niyetimiz olmadı, bundan sonra da olmaz, vatandaşlarımızı da özellikle bundan alıkoymaya çalışıyoruz. Orada olup bitenlerden Türkleri sorumlu tutmak kesinlikle kabul edilebilecek bir şey değildir.Hüseyin Çelik, ”Libya’daki vatandaşlarımızın sağ salim kendi ülkelerine dönmeleri, ailelerine, akrabalarına, sevenlerine kavuşmaları bizim şu anda en birincil meselemizdir” dedi.

”LİBYA’DAKİ 2 BİN 850 TÜRK TAHLİYE İÇİN TALEPTE BULUNDU”

Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, hükümetin birçok unsurunun Libya’daki Türk vatandaşlarının özellikle can güvenliğini temin ederek sağ selamet Türkiye’ye dönmesi için büyük bir çaba harcadığını belirten Çelik, şimdiye kadar 2 bin 850 Türk vatandaşının tahliye için talepte bulunduğunu bildirdi. Yakınları Libya’da bulunan vatandaşlardan endişeye kapılmamalarını isteyen Hüseyin Çelik, ”paniğe gerek olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum. Devletimiz vatandaşlarının yanındadır. Gereken ne ise o yapılıyor” diye konuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme