Libya Kan Gölü!

Dünya Hali
Tunus’ta başlayan Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in görevini bırakmasıyla sonuçlanan yönetim karşıtı gösterilerin sıçradığı Libya’da geçen çarşambadan bu yana yapılan gös...
EMOJİLE

Tunus’ta başlayan Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in görevini bırakmasıyla sonuçlanan yönetim karşıtı gösterilerin sıçradığı Libya’da geçen çarşambadan bu yana yapılan gösterilerde 84 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), hastane çalışanları ve görgü tanıklarına dayanarak, olaylarda 84 kişinin öldüğü tahminini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, medya ve internete kısıtlamaların uygulanması nedeniyle kesin rakamlar tespit edilememesine rağmen 35’i dün olayların merkezi Bingazi’de, 46 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

CEMAHİRİYE SİSTEMİ
Uzun yıllar İngiliz ve Fransız idaresinde kaldıktan sonra 1951’de bağımsızlığını kazanan Libya, doğrudan halk yönetimi anlamına gelen Cemahiriye sistemiyle yönetiliyor.

"Devrim Lideri" unvanını taşıyan Muammer Kaddafi, 1976’da yayımladığı; İslami ülküler, sosyalizm ve Arap milliyetçiliğinin harmanlandığı, siyasi partiler ve temsili demokrasiyi reddeden "Yeşil Kitabı"nı temel olarak alarak, halkın görüşlerini halk komiteleri ve genel halk kongresi aracılığıyla sunabilmesine olanak tanıyan "Cemahiriye Sistemi"ne 2 Mart 1977’de geçti.

Libya lideri, ülkenin adını da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi olarak değiştirdi.

Muammer Ebu Minyar El Kaddafi 1969’da yüzbaşıyken Kral İdris’e karşı yaptığı ihtilalden sonra albaylığa terfi etti. Kaddafi, ihtilalden sonra Devrim Komuta Konseyi Başkanı oldu. Bir yıl sonra da Başbakanlığı ve Savunma Bakanlığını da üstlendi.

Libya’da 1971 yılında, tek siyasi parti olan Arap Sosyalist Partisinin kurulmasından sonra 1972’de başbakanlığı devreden Kaddafi, 1976 yılında kendini devlet başkanı ilan etti.

1977’de Cemahiriye sistemine geçtikten sonra, 1979’da tüm görevlerinden istifa ederek kendini sade bir vatandaş ilan eden Kaddafi 1981’den bu yana Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı unvanını taşıyor.

1986 yılında ise ülkenin adına "büyük" sıfatı eklenerek Libya Büyük Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi oldu.

Libya lideri, 1992’de ülkeyi her biri ayrı bütçeye, yasama ve yürütme güçlerine sahip binden fazla yerel idareye ayırdı. Yerel idareler ve kongreler, Kaddafi’nin üyelerini özel olarak seçtiği Devrim Komitelerince denetleniyor.

Kaddafi, gerçek demokrasi olarak adlandırdığı cemahiriye sisteminin, "sahte parlamentarizm ve batı demokrasisinden çok daha başarılı ve demokratik olduğu" görüşünü savunuyor.

Doğusunda Mısır, güneyinde Çad ve Nijer, batısında Cezayir ve Tunus, kuzeyinde de Akdeniz’e sınırı bulunan Libya’nın 6,5 milyon dolayındaki nüfusunun yüzde 90 kadarını Araplar oluşturuyor.

İNTERNET KAPATILDI
Libya, tıpkı Mısır’da olduğu gibi çareyi interneti kapatmakta arıyor! Ülke cuma günü geç saatlerde protestoların genişlemesini önlemek için interneti kapattı. Libya ayrıca, facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini de teker teker kapatıyor. Huffington Post’un haberine göre ülke ayırca El Cezire’nin sitesine erişimi engelledi. İntenet ortoritesi Renesys de internet erişiminin kapatıldığını doğruladı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme