Kuvvetli Yağış Uyarısı

Dünya Hali
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, kıyı Ege ile Çanakkale ve Edirne dışında yurt genelinde görülecek yağışların, Doğu Anadolu’nun güneyi (Malatya, Elazığ, T...
EMOJİLE

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, kıyı Ege ile Çanakkale ve Edirne dışında yurt genelinde görülecek yağışların, Doğu Anadolu’nun güneyi (Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak) ile Hatay, Osmaniye, K.Maraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu, İç Anadolu’nun doğusu ile Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Hava sıcaklığı Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz’de 3 ila 5 derece olmak üzere, kuzey bölgelerde azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı, Marmara ile zamanla batı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kıyı Ege’de yer yer kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI VE RÜZGAR-

Yağışların, Doğu Anadolu’nun güneyi (Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak) ile Hatay, Osmaniye, K.Maraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) ayrıca rüzgarın; Marmara ile Kıyı Ege’de yer yer kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, soba gazı zehirlenmesi, çatı uçması vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-ÇIĞ TEHLİKESİ-

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esecek.(8)

ANKARA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar hafif yağmur ve sabah saatlerinde yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu.(7)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esecek.(12)

ANTALYA: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(17)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu.(9)

ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(3)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların, yer yer kuvvetli olması bekleniyor.(9)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Çanakkale dışında bölge geneli aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri (Manisa, Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-50 Km/s) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Osmaniye, Hatay ve K.Maraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, Bayburt ve Gümüşhane çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle karla karışık yağmur ve kar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olacak. Yağışların; Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme