Kurumuş Fidanlar Rektörü Görevinden Etti

Dünya Hali
Yüzde 80’i çöl ile kaplı olan ülkesini yeşillendirmek için kolları sıvayan Berdimuhamedov, Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Gurbandurdı Mammetguliyev’i, bu konuda ihmalleri olduğ...
EMOJİLE

Yüzde 80’i çöl ile kaplı olan ülkesini yeşillendirmek için kolları sıvayan Berdimuhamedov, Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Gurbandurdı Mammetguliyev’i, bu konuda ihmalleri olduğu gerekçesiyle görevden aldı.

Türkmen lider Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başsavcı Çarı Hocamuradov, ormanlık alanlar oluşturulması ve ağaçlandırma projesi hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. Hocamuradov, proje kapsamında dikilen fidanlara özellikle yüksek öğrenim kurumlarının bakımı ve gözetiminin aksatıldığını belirtti.

Raporu dinleyen Devlet Başkanı Berdimuhamedov, özellikle diğer kurumlara örnek olması gereken Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesine tahsis edilen alanlardaki fidanların bakımının aksadığını ve fidanların kuruduğunu belirterek, bu konuda ihmale izin verdiği ve görevini yerine getirmediği gerekçesiyle Rektör Gurbandurdı Mammetguliyev’i görevinden aldı. Berdimuhamedov, rektör vekili olarak Döwletgeldi Muradov’u atadı.

Türkmenistan’da ormanlık alanlar oluşturulması ve ağaçlandırma projesi kapsamında bütün bakanlıklara, üniversitelere ve diğer devlet kuruluşlarına tahsis edilen alanlara her yıl milyonlarca çam fidanı dikiliyor.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un bizzat katıldığı proje kapsamında bu yıl 3 milyon adet fidan dikildiği belirtildi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme