Kurban etleri nasıl saklanmalı?

Dünya Hali
Dyt. Ünlüdağ, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı beslenme ve kurban etlerini saklama koşulları hakkında önerilerde bulundu. Etlerin kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinler olduğuna dikkat çeken ...
EMOJİLE

Dyt. Ünlüdağ, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı beslenme ve kurban etlerini saklama koşulları hakkında önerilerde bulundu. Etlerin kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinler olduğuna dikkat çeken Ünlüdağ, “Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır” dedi.

KURBAN BAYRAMI’NDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Kurban Bayramı’nın beslenmede büyük değişikliklere neden olduğunu da belirten Dyt. Ünlüdağ, “Bayram telaşı ve ziyaretleri nedeniyle öğün düzeni değişir ve kırmızı et tüketimi artar. Beslenme düzeninde oluşan bu değişikliklere uygun tedbirler alınmazsa sindirim güçlüğü, mide ağrısı, bulantı, kabızlık, reflü gibi sindirim sistemi sorunlarının yanında kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi ve besin zehirlenmesi görülme sıklığı da artar” ifadelerini kaydetti.

Kurban Bayramı’nda hafif bir kahvaltı ile güne başlanması gerektiğini dile getiren Ünlüdağ, “Bayram telaşı nedeniyle genellikle kahvaltı öğünü atlanır. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu unutulmamalıdır. Kahvaltı yapmak için yeterli zaman yoksa 1 su bardağı süt içilebilir veya 1 avuç kuruyemiş tüketilebilir. Az az, sık sık yenilmelidir. 4 saatten uzun süre aç kalmayın. Bayram süresince 10-14 bardak su içmeye özen gösterin. Etle yapılan yemeklere ayrıca yağ ilave edilmemelidir. Öğünlerde aşırı besin tüketmemeye gayret edin. Bir öğünde belirli bir besin grubunu fazla tükettiyseniz bir sonraki öğünde o besin grubunda olan yiyeceği daha az tüketin. Her şeye rağmen hakkınız olandan daha fazlasını yediğinizi düşünürseniz üzülmeyin, bunun telafisini tempolu bir yürüyüş yaparak veya ev içindeki hareketliliğinizi arttırarak yapabilirsiniz. Önemli olan bu durumun sürekli olmamasıdır” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme