Dünya Hali

Kullanılmayan Tencerelerden Saz Yapıyor

Bolu’nun Göynük ilçesinde yalnız yaşayan 83 yaşındaki Kamil Aytekin, kapı kapı dolaşarak topladığı kullanılmayan tencerelerle yaptığı sazları halk pazarında satarak geçimini sağlıyor. Hasanlar köyünde tek başına yaşayan Kamil Aytekin (83),..

Kullanılmayan Tencerelerden Saz Yapıyor

Bolu’nun Göynük ilçesinde yalnız yaşayan 83 yaşındaki Kamil Aytekin, kapı kapı dolaşarak topladığı kullanılmayan tencerelerle yaptığı sazları halk pazarında satarak geçimini sağlıyor.

Hasanlar köyünde tek başına yaşayan Kamil Aytekin (83), saz yapımında kullanmak için, kapı kapı dolaşarak kullanılmayan tencereleri topluyor ve tencereleri atölyesinde işleyerek saz yapımı için kullanılır hale getiriyor.

Yaptığı sazların alt kısmını işlediği tencerelerden yapan Aytekin, sazları Göynük halk pazarında 30 liradan satıyor.

Aytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde okul olmadığı için okuyamadığını ifade ederek, ”Yıllardır köyün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına çobanlık yaptım. Daha sonra ormanda kesim işleri yapmaya başladım. Ardından marangozluk yaparak geçimimi sağladım. Şimdi ise saz yapıyorum. Kullanılmayan tencereleri topluyorum ve atölyede bunları yaptığım sazların alt kısımlarında kullanılacak şekilde hazırlıyorum. Değişik bir saz oluyor” dedi.

Saz satışından kazandığı paradan başka geliri olmadığını kaydeden Aytekin, ”Üç defa evlendim ve eşlerim öldü. Şimdi köyde tek başıma yaşıyorum. Bu saatten sonra evlenmeyi düşünmüyorum. Zor olsa da evin tüm işlerini kendim yapıyorum” diye konuştu.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL