Kül Bulutu Türkiye’yi Teğet Geçti

Dünya Hali
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İzlanda‘daki yanardağın patlaması sonucu yayılan kül bulutları nedeniyle, ”Türkiye hava sahasında herhangi kapalı bir hava sahası bulun...
EMOJİLE

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İzlanda‘daki yanardağın patlaması sonucu yayılan kül bulutları nedeniyle, ”Türkiye hava sahasında herhangi kapalı bir hava sahası bulunmadığını” bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, 15 Nisan Perşembe günü İzlanda‘nın güneyinde ”Eyjafjallajokull” buzulu altındaki yanardağın patlaması sonucunda oluşan kül bulutunun Avrupa hava ulaşımına olan etkileriyle ilgili gelişmelerin daha önce kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

Gün içinde yayımlanan basın bülteninde, Ankara FIR (hava sahası) dahilinde Zonguldak açıklarından tamamen deniz üzerinde kalan dar bir hava sahası içinde görülen bulutlar sebebiyle 10 bin ft. ile 30 bin ft. arasındaki irtifa bandında uçuşların tekrar yasaklandığının bildirildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Konuyla ilgili olarak mevcut meteorolojik raporlar kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda, kül bulutunun ülkemiz hava sahasını terk etmesi sebebiyle yukarıda bahsedilen uçuş yasakları da TSİ 16.15 itibariyle kaldırılmıştır.

Bu gelişmeler ışığında, bahse konu volkanik kül bulutu sebebiyle Türkiye hava sahasında herhangi kapalı bir hava sahası bulunmamaktadır.

Konu, Genel Müdürlüğümüz, DHMİ ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlükleri ile koordineli olarak yakından takip edilmektedir.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme