Dünya Hali

Küba’dan ABD’ye Yüzerek Geçecek

Nyad üç gün uyumayacak NyadKüba’nın başkenti Havana kıyılarından önceki gün yola çıkan Diana Nyad, yarın Florida’daki Key West sahillerine ulaşarak, Küba ile ABD arasını köpekbalığı koruma kafesi olmadan yüzen ilk..

Küba’dan ABD’ye Yüzerek Geçecek

Nyad üç gün uyumayacak

NyadKüba’nın başkenti Havana kıyılarından önceki gün yola çıkan Diana Nyad, yarın Florida’daki Key West sahillerine ulaşarak, Küba ile ABD arasını köpekbalığı koruma kafesi olmadan yüzen ilk kişi olmayı amaçlıyor.

Aralarında resmi diplomatik ilişki bulunmayan ABD ve Küba kıyıları arasındaki bu yüzme denemesini gerçekleştirmek için iki taraftan da izin almak zorunda olan Nyad, izin için bir seneyi aşkın bir süre bürokratik işlemlerle uğraştı.

1970’li yıllarda dünyanın en önde gelen uzun mesafe yüzücülerinden olan Nyad, aynı denemeyi 1978 yılında, 28 yaşındayken yaptığında başarılı olamamıştı. Radikal gazetesinde yer alan habere göre üç gün uyumayacak olan yüzücü, 166 kilometrelik mesafeyi kat ederken her 90 dakikada bir kısa süre dinlenerek plastik bir boru aracılığıyla gıda alacak.

Diana Nyad, 1974 yılında Ontario Gölü’nde.

"YÜZMEK GENÇLERE GÖRE"
Yola çıkmadan önce gazetecilere bilgi veren Nyad, yüzme yarışlarına 30 yıl önce son verdiği halde, yaşamının bu en önemli hayalini gerçekleştirmek istediğini söyledi. "Hayatım boyunca, Küba- ABD arasını köpekbalığı koruma kafesi olmadan yüzen ilk kişi olmak istedim" diyen eski rekortmen, yüzmenin gençler için bir spor olduğunu düşünüyor.
 
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL