Dünya Hali

Kredi Kartında Devlet Bütçesi Gibi Limit

BDDK, kredi kartlarına limit sınırlaması getirmeye hazırlanırken, şu anda sayıları 50 milyonu geçen kredi kartlarının aylık toplam limitlerinin 152 milyar lirayı bulduğu ortaya açıktı. Kredi kartlarına limit sınırlaması getirmeye hazırlanan..

Kredi Kartında Devlet Bütçesi Gibi Limit

BDDK, kredi kartlarına limit sınırlaması getirmeye hazırlanırken, şu anda sayıları 50 milyonu geçen kredi kartlarının aylık toplam limitlerinin 152 milyar lirayı bulduğu ortaya açıktı.

Kredi kartlarına limit sınırlaması getirmeye hazırlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların tüketicilere verdiği kredi kartlarının limitleri ile ilgili ilginç bilgilere ulaştı.

Star’ın haberine göre çalışma çerçevesinde ilk kez, kredi kartlarına verilen toplam limit de tespit edildi. Kredi Kartları Merkezi’nin Kasım ayı verilerine göre sayısı 50.7 milyon düzeyinde bulunan kredi kartlarının aylık toplam limiti 152 milyar liraya ulaşıyor. Kredi kartlarının yüzde 90’ında limit sıkıntısı bulunmuyor. Bu kapsamda bulunan kredi kartlarının limitleri aylık gelirlerin 3-5 katı düzeyinde bulunuyor. Yüzde 10’luk kısımda ise limit aşımları yaşanıyor. Kart borcunu düzenli olarak ödemeyen kişilerden oluşan bu kesimin limitleri de rekor düzeylere ulaşabiliyor.

Yine aynı çalışmada, aylık toplam 152 milyar liralık limitin sadece 40 ile 50 milyar liralık kısmı kullanılıyor. Kredi kartlarına getirilecek limit sınırlamasının, ticari hayatı olumsuz etkileyeceğine ilişkin bazı iddialar ortaya atılmıştı. Limit sınırlamasının ticari hayatı olumsuz etkilememesi için özel düzenlemeler yapılacak. Buna göre halen bazı bankalar tarafından uygulanan ticari kredi kartı sistemi yaygınlaştırılacak. Kredi kartı ile ticaret yapan esnaf, tüccar gibi kesimler kredi kartı limitine takılmayacak. Bu kişilere bankalar uygun görürse, ticari kredi kartı verecek. Bu kartlar ise limit sınırlamasına tabi tutulmayacak.

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL