Köylerine Gazete Gelmeyince

Dünya Hali
Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin Karatepe köyünde, ilköğretim öğrencileri, köylerine gazete gelmeyince kendi gazetelerini çıkarmaya başladı.Gazipaşa’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan, gazete...
EMOJİLE

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin Karatepe köyünde, ilköğretim öğrencileri, köylerine gazete gelmeyince kendi gazetelerini çıkarmaya başladı.Gazipaşa’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan, gazete ulaşmayan Karatepe köyü ilköğretim okulunun 21 öğrencisi, sosyal bilgiler öğretmeni Hatice Gültekin’in önderliğinde aylık gazete çıkarmaya karar verdi. İlköğretim öğrencisi 21 muhabir, köylerinden derledikleri haberlerle çıkardıkları, ”1919 Ruhu” adını verdikleri gazeteyi aylık 700 adet bastırıyor ve ücretsiz dağıtıyor.

Taşımalı sistemle 6 köyden 218 öğrencisi bulunan Karatepe İlköğretim Okulu’nda, önce Gazetecilik Kulübünün faaliyeti olarak köyle aynı ismi taşıyan ”Karatepe Haber Ajansı” kuruldu. Okul öğrencisi 21 genç muhabir, bir ay boyunca köylerinden haberler derledi, fotoğraflar çekti. Öğrenciler, hazırladıkları haberleri bir ayın sonunda çıkardıkları gazetede yayınlamaya başladı.

Gazetenin üçüncü sayısı için hazırlıklar sürdürülüyor. Genç muhabirler, bu ayki sayılarında, ”hayvancılık ve sorunları”, ”tarihi yerlerin tanıtılması” konularını işleyecek ve bu kapsamda röportajlar yapacak.

Karatepe Köyü İlköğretim Okulu Gazetecilik Kulübü Başkanı Bahar Ölürdönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 köyden taşımalı sistemle Karatepe’de öğrenim gördüklerini, okullarında ve köylerinde gazete olmadığını söyledi.

Öğretmenleriyle konuşarak gazete kurmaya karar verdiklerini, bu kapsamda ilk olarak haber ajansını hayata geçirdiklerini kaydeden Ölürdönmez, ajansa okullarının adını verdiklerini belirtti.

Ölürdönmez, ”Gazetemizin ismini ise ‘1919 Ruhu’ koyduk. 1919’da ülkemize bir ışık doğmuştu, bu gazete de Toroslar’a, köylerimize ışık olsun, aydınlatsın istedik. Ayda 700 gazete çıkarıyoruz ve tüm köylere dağıtıyoruz” dedi.

İnternet ve bilgisayar eksiği var

Öğrencilere medya okuryazarlığı dersi de veren sosyal bilgiler öğretmeni Hatice Gültekin de okullarında internet ve bilgisayar eksiği olmasına rağmen zorlukların kendilerini yıldırmadığını söyledi.

Gazete dağıtımının sadece Karatepe ile sınırlı kalmadığını, Siirt ve Van’a da gazete gönderdiklerini belirten Gültekin, ”Daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

1919 Ruhu’nun editörlüğünü de yapan Gültekin, ulusal gazete boyutlarında, 12 sayfadan oluşan gazetenin tasarımı ve baskısının Gazipaşa’daki bir matbaada yapıldığını, masrafların reklam gelirleriyle karşılandığını ifade etti.

Öğrenciler yeni sayıları için Gazipaşa Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Doğan’la röportaj yaptı. Doğan, genç habercilere, kendisinin de aynı okuldan mezun olduğunu söyleyerek, yaptıkları çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Doğan, öğrencilere çalışmalarında her türlü desteği vereceğini bildirdi.

AA