Dünya Hali

Kosova’daki ‘Türkçem’ Dergisine Ödül

Ödül Kurulu’nun kararında İlhami Emin’in 60 yıldır Balkanlar’da ve Türk dünyası edebiyatında şair, yazar, çevirmen, gazeteci kişiliğiyle kendini kanıtlayan bir kişi olduğu ifade edildi. Çok sayıda eseri olduğu belirtilen karar..

Kosova’daki ‘Türkçem’ Dergisine Ödül

Ödül Kurulu’nun kararında İlhami Emin’in 60 yıldır Balkanlar’da ve Türk dünyası edebiyatında şair, yazar, çevirmen, gazeteci kişiliğiyle kendini kanıtlayan bir kişi olduğu ifade edildi.

Çok sayıda eseri olduğu belirtilen karar açıklamasında Emin’in, yaptığı çevirilerle Türk şiiri, düşüncesi ve tarihinin Makedonya’da tanınmasına katkı sunduğu belirtildi

Kararda Emin’in, Nazım Hikmet’in şiirlerini, Yesevi, Yunus ile Mevlana’dan seçme şiirlerini, Yaşar Kemal’in "Binboğalar Destanı" ile Orhan Pamuk’un "Beyaz Kale" ve "Benim Adım Kırmızı" romanlarını Makedonca’ya kazandırdığına vurgu yapıldı.

Emin’in Evliya Çelebi’nin "Seyahatname"sinden Makedonya’ya ait bölümleri uyarlayıp Makedonca’ya çevirdiği, Fuat Köprülü’nün "Osmanlı İmparatorluğu’nun Kuruluşu" adlı eserini Makedonya’da tarihseverlere armağan ettiği de belirtildi. .

Aşkabat’ta düzenlenen Uluslararası Türk Şiiri Şöleni’nde "Büyük Bayrak", Makedonya Yazarlar Birliği’nin "Edebi Asa" ödüllerini kazanan Emin’in, eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Tito’nun Türkçe tercümanlığını da yaptığı belirtiliyor.

Radoviş’te dünyaya gelen İlhami Emin ayrıca, Üsküp’te, "Tefeyyüz" Türk İlköğretim okulunda öğretmenlik, "Nova Makedoniya" ve "Birlik" gazetelerinde muhabirlik, "Sesler" aylık toplum sanat dergisinin editörlüğü, Üsküp Radyosu Türkçe Yayınlar Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Türkçe radyo yayıncılığının ilerletilmesine katkıda bulunan Emin’in, Üsküp Halklar Tiyatrosu Genel Müdürlüğü, Makedonya Kültür Bakan Yardımcılığı yaptığı da ifade edildi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL