Dünya Hali

Koskoca Nasa Rezil Oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait çalınan bir dizüstü bilgisayarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) komuta bilgilerinin bulunduğu ve geçen sene çalınan cihazın şifresiz olduğu ortaya çıktı. Teknoloji web sitelerinde..

Koskoca Nasa Rezil Oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait çalınan bir dizüstü bilgisayarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) komuta bilgilerinin bulunduğu ve geçen sene çalınan cihazın şifresiz olduğu ortaya çıktı.

Teknoloji web sitelerinde yer alan habere göre, NASA’nın genel müfettişi Paul K. Martin dün Amerikan Kongresi’nde, uzay kurumunun güvenliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, UUİ’nin komuta protokolünün bulunduğu ve şifrelenmemiş dizüstü bilgisayarın, önceki yıllarda çalınan ve içinde hassas bilgilerin bulunduğu çok sayıda mobil cihaz arasında bulunduğunu belirtti.

NASA’nın şifrelenmemiş bir dizüstü bilgisayarının geçen yıl Mart ayında çalınması sonucu UUİ’nin komuta ve kontrolünde kullanılan işlem yönetmeliğinin kaybedildiğini belirten Martin, çalınan bir başka laptopta da NASA’nın Constellation ve Orion uzay programlarına ait hassas bilgilerin yanısıra sosyal güvenlik numaralarının bulunduğunu kaydetti.

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL