Köpekbalıklarını Nasıl Bilirsiniz?

Dünya Hali
Güney Afrika açıklarında kaplan köpekbalıkları ve Doğu Pasifik‘te büyük beyaz köpekbalıklarıyla hiçbir koruma önlemi olmaksızın yüzen iki dalgıç, bu hayvanların aslında son derece çekingen yarat...
EMOJİLE

Güney Afrika açıklarında kaplan köpekbalıkları ve Doğu Pasifik‘te büyük beyaz köpekbalıklarıyla hiçbir koruma önlemi olmaksızın yüzen iki dalgıç, bu hayvanların aslında son derece çekingen yaratıklar olduğunu kanıtladı!

Yaygın olarak denizlerin insan yiyen açgözlü yırtıcıları olarak bilinen bu köpekbalıklarının aslında sudaki ziyaretçilere yaklaşabilmesi için bile onlara yeterince güvenmeleri gerekiyor.

Serbest dalgıçlar William Winram ve Pierre Frolla, köpekbalıklarının yanına kafes ya da koruma sağlayan herhangi bir araç olmaksızın daldı. Üzerlerinde sadece dalgıç kıyafetleriyle köpekbalıklarıyla burun buruna geldi, hatta onları okşayıp, fotoğraflarını çekti!

Büyüklüğü ile meşhur büyük beyaz köpekbalığının uzunluğu 6 metreyi bulabiliyor. Çok satan Jaws romanı ve Steven Spielberg‘in meşhur filmi, büyük beyaz köpekbalığını insan yiyen yırtıcı olarak kötü bir imaj edinmesine büyük katkı sağladı.

Gerçekte, insanlar köpekbalıkları için uygun av değil. Köpekbalıkları yunuslar, domuz balığı, balina kalıntıları ve foklarla besleniyor.

Kaplan köpekbalıklarının boyu ise 4 metreye çıkabiliyor. Kaplan köpekbalığı da balıkları, fokları, kuşları, mürekkepbalıklarını, kaplumbağaları, daha küçük köpekbalıklarını ve yunusları avlıyor. Sık sık kayalıkları, limanları ve kanalları ziyaret ettikleri için insanlarla karşılaşmaları muhtemel oluyor ve beyaz köpekbalığı gibi onlar da insan-yiyen olarak şöhrete sahipler.

William Winram ve Pierre Frolla‘nın köpekbalıkları konusunda yıllardır çalışmalar yaptıklarını ve uzman olduklarını akıldan çıkarmamakta ve köpekbalıklarıyla araya mesafe koymakta yine de fayda var gibi görünüyor!

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme