Dünya Hali

Komşu, Türkiye’de İş Arıyor

İflasın eşiğinden dönen Yunanistan’da kriz mağduru Yunanlılar işsizlik konusunda Türkiye’de çözüm arıyor. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği’nin verdiği bilgiye göre, haftada en az 3 kişi özgeçmişini mail yoluyla iletiyor. En..

Komşu, Türkiye’de İş Arıyor

İflasın eşiğinden dönen Yunanistan’da kriz mağduru Yunanlılar işsizlik konusunda Türkiye’de çözüm arıyor. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği’nin verdiği bilgiye göre, haftada en az 3 kişi özgeçmişini mail yoluyla iletiyor. En az 10 kişi ise telefonla arayarak iş başvurusunda bulunuyor. Yani günde ortalama iki Yunanlı Türkiye’ye iş başvurusunda bulunuyor. Yetkililer, krizin artmasıyla birlikte telefonla arayanların sayısında büyük artış olduğunu belirterek, "Arayıp ‘Türkiye’de iş bulmak istiyoruz. Bize yardım edin’ diyorlar" şeklinde konuştu. Türkiye’de çok sayıda Yunan yatırımı olduğunu belirten yetkili, kendilerine gelen telefon ve özgeçmişleri Türkiye’deki Yunan Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği’ne gönderdiklerini belirtti.

BAŞVURULARI ALIYORUZ

İstanbul’daki Yunanistan Başkonsolosluğu Ekonomik ve Ticari İlişkiler Danışmanı Ioannis Karkanis de ülkesinden Türkiye’ye iş başvuruları yapıldığını doğruladı. Başvuruları ilgili yerlere gönderdiklerini belirten Karkanis, başkonsolosluk dışında başka yerlere de özgeçmişlerin ulaştığını, bu nedenle tam olarak başvuru sayısını bilemediklerini söyledi.

En çok inşaat mühendisi başvuruyor

Yunanistan Başkosolosluğu Ekonomik ve Ticari İlişkiler Danışmanı Karkanis Türkiye’de çalışmak için en çok mühendislerin başvuru yaptığını söyledi. Karkanis, "Genellikle mühendisler Türkiye’ye gelmek istiyor. Çünkü bildiğiniz gibi Türk inşaat sektöründe yükselme söz konusu. Bunu değerlendirmek istiyorlar" şeklinde konuştu. Öte yandan üniversiteden yeni mezun olanlar ve mühendisler dışında doktorlar, zanaat sahipleri ve öğretmenlerin de başvuru yaptığı öğrenildi.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL