Dünya Hali

Kölelik 200 Yıl Sonra Geri Döndü

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, İngiliz ve Doğu Avrupa ülkelerinden oldukları tespit edilen kişilerin bulunduklarında kötü beslenme ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya oldukları kaydedildi. Olayla ilgili aralarında hamile..

Kölelik 200 Yıl Sonra Geri Döndü

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, İngiliz ve Doğu Avrupa ülkelerinden oldukları tespit edilen kişilerin bulunduklarında kötü beslenme ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya oldukları kaydedildi.

Olayla ilgili aralarında hamile bir kadının da bulunduğu toplam beş kişinin, kölelik yaptırdıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi. İngiliz polisi, bazı kişilerin 15 yıl boyunca köle olarak tutulduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Bedfordshire polisinin uzun süren soruşturması ve istihbarat çalışması sonucu dün yapılan baskında, insanların barakalarda, atların taşındığı vagonlarda ve köpek kulübelerinde kaldıkları tespit edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan dedektif Sean O’Neil, "Bölgede bulduğumuz insanların sağlık durumu ve yaşam koşulları çok kötü. Bu kişilerin bazılarının birkaç hafta, bazılarının da 15 yıldır çalışarak kölelik yaptığını tahmin ediyoruz" dedi.

İnsanların günlük 80 sterlin (yaklaşık 230 TL) karşılığında kandırılarak getirildiğini söyleyen O’Neil, "Ancak buraya geldiklerinde saçları kesiliyor, atların taşındığı vagonlarda, köpek kulübelerinde, eski karavanlarda tutuluyorlar. Hiç para almadan çalışıyorlar ve çok az yiyecek veriliyor" diye konuştu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL