Dünya Hali

Koca Dayağına Parolalı Önlem

Adana Emniyet Müdürlüğü son yıllarda artarak devam eden kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için kadınlara 6 maddelik öneri sundu. Polis kadınların şiddete maruz kaldığı zaman yapabilecekleri ismini verdiği önerileri şöyle:..

Koca Dayağına Parolalı Önlem

Adana Emniyet Müdürlüğü son yıllarda artarak devam eden kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için kadınlara 6 maddelik öneri sundu. Polis kadınların şiddete maruz kaldığı zaman yapabilecekleri ismini verdiği önerileri şöyle:

"Ailenizde şiddet varsa, şiddetin tekrarlanmasını beklemeden, şiddet olmadığı zamanda da çözüm arayınız. SHÇEK’e psikolojik danışma ve psikiyatri merkezlerine ve kadın kuruluşlarına tek ya da eşinizle birlikte gidin. Ailenizde ağır bir şiddet durumu varsa dikkatli olun, şiddet anında iç odalara değil dış kapıya yakın yerlere kaçın. Gerektiğinde evden çıkmak kolay olsun. Banyo, mutfak gibi yerlerden uzak durun. Delici, kesici aletlerin olduğu yerlerden, ayağınızın kayabileceği yerlerden uzak durun.

Komşularınızla anlaşın, evinizden kötü sesler geldiğini duyduklarında polis çağırsınlar. Hemen 1557i arasınlar. Komşularınızla anlaşın, aranızda bir parola olsun, o parola ‘yardıma gel’ anlamında gelsin. Çocuklarınıza kaçmayı öğretin. Acil durumlarda gidebileceğiniz bir akraba, arkadaş, ya da komşu ile önceden anlaşın. Ev dışında bir yerde mesela bir arkadaşınızda, bir komşunuzda biraz para, yedek anahtar ve önemli belgelerinizin kopyalarını sağlayın."

Polis kadınların haklarını bilmesi ve yardım alması mutlu bir aile ortamı için önemli olduğunu vurgulayarak onları yasal hakları konusunda da bilgilendirdi. Vatandaşa dağıtılan kitapta 4 bin 320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun hakkında bilgi verilerek, kadınların şiddete maruz kaldığı zaman nereye başvuracağı ve daha sonra ne gibi haklara sahip olduğu anlatıldı.

Kadın derneklerinin yaptığı açıklamada ise 2011’in ilk 11 ayında 245 kadın, son 10 yılda ise 5 bin kadın erkekler tarafından öldürüldü.

İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL