Kız Babası Obama’nın ‘Etek Boyu’ Duası

Dünya Hali
Murat Birsel’in köşe yazısı   ABD Başkanı’nın “Dua Günü” münasebetiyle söyledikleri bizde genelde şöyle haber oldu:   ABD Başkanı Barack Obama, Mısır’da şiddeti...
EMOJİLE

Murat Birsel’in köşe yazısı

 

ABD Başkanı’nın “Dua Günü” münasebetiyle söyledikleri bizde genelde şöyle haber oldu:

 

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır’da şiddetin sona ermesi için dua ettiğini söyledi. Yıllık Ulusal Dua Kahvaltısı’nda konuşan Obama, Mısır’da son 48 saatte artan şiddet olaylarının ABD tarafından dikkatle takip edildiğini dile getirdi.

 

Mısır halkının isteklerinin gerçekleşmesini umduğunu söyleyen Obama, “Mısır halkı ve tüm dünyanın üzerine daha iyi bir günün doğması’ dileğinde bulundu.

 

Oysa daha neler dedi neler…

 

– 12 yaşındaki kızı Malia için ettiği duayı anlattı kahvaltıda: “Allah’ım bu kız ilk kez danslı bir davete gidecek. Ben kızımı ilk dansına doğru giderken gördüğümde bana sabırlar ihsan et yarabbi. O davette mutlaka erkek çocuklar da olacak. Bizim kız oraya varana dek yol boyunca giydiği eteğin de boyu da uzasın inşallah… (Salondakilerden kahkahalar yükseliyor).

 

– Dualarımda tekrarladığım üç ana tema var:

 

1. Mücadele edenler için dua ediyorum. Mücadelelerinde onlara daha çok yardım edebilmek yolunda Allah’ın bana kolaylıklar göstermesini niyaz ediyorum.

 

2. “Tevazu” diyorum, eksik olmasın… (Salondan kahkahalar ve yüksek alkış) Karım sağ olsun, Tanrı bu duamı kabul etmiş olsa gerek ki, etrafı toplamaya yardım etmeyecek olsam uyarıyor, Pazar günü üçüncü maçı seyretmeye kalkışacak olsam işin gücün yok mu senin diye çıkışıyor. Bu ortamda da kibir pek barınamıyor zaten.

 

3. Bu dua aslında bütün duaları toplayan bir ortam… Allah’ın yolunda giderken ona daha yakın gelebilmenin yolunu açmasına ve bunu hayattaki en önemli ve öncelikli ödevim kılmasına dua ediyorum. Yani mesela sabah uyandığımda yataktan kalkmadan önce bekliyor, Allah’a yöneliyor ve ülkem ve halkım için en doğrusunu yapmak adına bana güç vermesini diliyorum. Ve akşam yattığımda uyumadan önce bekliyor, Allah’a yöneliyor ve günahlarımı affetmesi, ailemi ve Amerikan halkını esirgemesi için dua ediyor ve beni iradesinin icrasına aracı etmesini diliyorum.

 

***

 

Hala ikna olmayan varsa, son noktayı Christian Science Monitor Gazetesi’nin ilgili haberinden verelim (3 Şubat 2011): Her beş Amerikalı’dan biri Başkan Obama’nın Müslüman olduğuna inanıyor. Bu konu açıldığında ve dininin ne olduğu hakkında sorular geldiğinde, Obama çifti, “Başkasının bizim hakkımızda ne dediği önemli değil, bizim Tanrı’nın huzurunda vicdani samimiyet ve doğrudan şaşmıyor olmamız önemli” diyor.

 

Daha ne desin…

 

Star

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme