Kıskançlık Gerçekten Kör Ediyormuş

Dünya Hali
Kıskançlık kadınların net görme yetisini etkiliyor. Psikoloji profesörlerinin yaptığı araştırmaya göre, kıskanan kadınlar bu duyguyla o kadar kendilerinden geçiyorlar ki, adeta burunlarının ucunu göre...
EMOJİLE

Kıskançlık kadınların net görme yetisini etkiliyor. Psikoloji profesörlerinin yaptığı araştırmaya göre, kıskanan kadınlar bu duyguyla o kadar kendilerinden geçiyorlar ki, adeta burunlarının ucunu göremez hale geliyorlar.

Sosyal ilişkilerdeki duyguların akıl sağlığı ve fiziksel sağlık üzerinde etkileri olduğu biliniyordu. Ama yeni araştırmayla kıskançlık duygusunun kadınlarda görme yeteneğine doğrudan etki edebildiğini ortaya konuldu.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından çıkarılan Emotion dergisinin nisan sayısında yayınlanan araştırmada, Delaware Üniversitesi’nden psikoloji profesörleri Steven Most ve Jean-Philippe Laurenceau ekipleriyle birlikte romantik heteroseksüel çiftler üzerinde deneyler yaptı.

Romantik çiftler, yan yana farklı bilgisayarlara oturtuldu. Kadından ekranda art arda geçen fotoğraflara bakması ve fotoğrafların arasında bulunan müstehcen fotoğrafları görmezlikten gelerek sadece manzara resimlerine odaklanması istendi.

Erkeğe ise o sırada ekrandaki resimlerdeki kadınları değerlendirmesi talep edildi.

Deneyde kadınların ne kadar kıskançlık hissederlerse, dikkatlerinin müstehcen resimler nedeniyle o kadar fazla dağıldığı ve manzara resimlerini ayırt edemedikleri gözlemlendi. Bu kıskançlık duygusuyla net görüşün engellenmesi durumunun sadece erkeğin diğer kadın hakkında değerlendirmede bulunduğu sırada ortaya çıktığı da kaydedildi.

Deneyler de manzara resimlerini ayırt etmeye, yani hedef bulmaya çalışan taraf kadınlar oldu. Araştırmacılar roller tersine döndüğünde erkeklerin nasıl tepki verdiği konusunu henüz araştırmadı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme