Kış aylarının vazgeçilmezi: Kapuska tarifi

Dünya Hali
Kapuska yemeği nasıl yapılır? 1-Soğanı yemeklik doğrayın, biraz zeytinyağı ve biraz tereyağı koyarak tencereyi ocağa koyun.2-Lahanaları yıkadıktan sonra kıyın. Ben çok ince sevmiyorum, dişe gelecek ka...
EMOJİLE

Kapuska yemeği nasıl yapılır?

1-Soğanı yemeklik doğrayın, biraz zeytinyağı ve biraz tereyağı koyarak tencereyi ocağa koyun.2-Lahanaları yıkadıktan sonra kıyın. Ben çok ince sevmiyorum, dişe gelecek kadar kalın olması lazım. Rastgele doğramak en güzeli piştikçe zaten yumuşayacaklar.

3-Soğanlar biraz kavrulduktan sonra salçaları ve 3-4 dakika sonra kıymayı ekleyip kavurmaya başlayın. Tuz, karabiber ekleyin ve sarımsakları kabaca doğrayıp karıştırın.

4-Doğradığınız lahanaları yemeğe ilave edin ilk etapta tencere almaz gibi görünsede tıpkı ıspanakta olduğu gibi biraz ısıyı gördükten sonra lahanalar küçüleceklerdir. Pilav tenceresi gibi yayvan ve büyük bir tencere kullanmak sizin için kolaylık olacaktır.

5-Karıştırarak kavurmaya devam edin. Pul biberini ekleyin. Kullandığınız salça acı ise oranını domates salçasını arttırarak değiştirebilirsiniz. Bu durumda pul biber eklemeyebilirsiniz.  5- 10 dakika ısı kontrolü yaparak(dibi tutmasın) kavurduktan sonra 2 su bardağı su ekleyin. Et suyunuz varsa daha lezzetli olacaktır.

6-Kaynayana kadar yüksek kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin. Arada suyunu kontrol edin azaldıysa ilave edebilirsiniz. Lahanalar pişince yaklaşık 30 dakika sonra altını kapatın. Suyu çoksa kapağı açık bir süre kaynatabilirsiniz.

7-Kapuska yemeğinizin altını kapattıktan sonra taze sıkılmış limon suyunu tencereye ilave edip karıştırın.

Kapuska yemeğiniz hazır. Hem acı hem de biraz ekşi olmalı. Beğenmeniz dileğiyle afiyet olsun 🙂

Lezzetyolu.com